Takovou zkušenost má za sebou předseda zahrádkářského svazu Opava- město Lubomír Fišer.

Slimáků je rekordně mnoho

„Traduje se, že slimák, jako i mnoho dalších živočichů pozná tuhou, dlouhou zimu dopředu. Proto mu příroda loni umožnila rozmnožit se do nebývalého množství. Nyní se slimáky bojují všichni ti, kteří něco zasadili,“ uvedl Fišer s tím, že je slimáků rekordně mnoho.

„Zlikvidují vše zelené. Jeden slimák může naklást až 500 vajíček. Zdržují se v půdě, proto jim postřiky na rostlině až tak neublíží. Nejvíce jim chutná po setmění,“ tvrdí Fišer.

Jak zmínil, on osobně používá na hubení slimáků sedlinu z kávy. „Tou postříkám půdu. Má více kofeinu než čerstvá káva. Moje paní zase používá granulky Vanishe- požerové nástrahy. Sousedi dávají přednost Ferramolu,“ podotkl Fišer, podle kterého jsou oba přípravky neškodné pro jiná zvířata.

„Některé varianty neublíží ani psům nebo kočkám. Dají se použít i do skleníku a k ochraně uskladněných zásob. Mezi méně humánní způsoby patří spaření slimáků horkou octovou vodou,“ pokračuje.

Slimáci spadnou do sklenice

Jak dále uvedl, již v minulosti popularizoval pivo. „To se dá do sklenic k cestičkám slimáků. Povrch sklenice s pivem je na úrovni hlíny a přivábení slimáci do ní spadnou.

Pak existují i jiné profesionální prostředky, takzvané moluskocidy, které se dostanou v obchodech. Doporučuji specializované, kde lidem odborně poradí, ne supermarkety,“ zdůraznil Fišer a dodal: „Osobně dávám přednost humánním způsobům hubení slimáků i jiných škůdců.