Obce, které redakce oslovila, nyní nemají k dispozici jedinou obecní stavební parcelu, vyjma Ludgeřovic.

Na příští rok chystají zasíťování

Tam mají v současné době k prodeji alespoň jednu. Potvrdil to ludgeřovický starosta Daniel Havlík. „V příštím roce však chystáme zasíťování větší obecní plochy vyhrazené k bydlení. Mělo by zde stát několik desítek rodinných domů, řadové domy i bytový dům,“ řekl starosta s tím, že občas se objeví také soukromé pozemky k prodeji.

„Jedná se o jednotlivé parcely, které jsou většinou okamžitě prodány,“ dodal. O pozemky v této lokalitě je podle něj velký zájem. Za metr čtvereční obecní parcely, která je zde v současné době jako jediná k mání, zaplatí zájemce minimálně 350 korun. „Bude záležet na nabídkách, cena se však většinou vyšplhá výrazně výše,“ konstatoval Daniel Havlík.

Na otázku, jaké podmínky musí kupující splnit a co v případě, že ze stavby sejde, pak odpověděl následující: „Jednoznačně musí dodržet podmínku výstavby rodinného domu. Aby nám pozemky po koupi neležely ladem a bylo zabráněno dalším spekulacím s pozemky, máme ve smlouvách ustanovení o termínu, do kdy má být stavba postavena. Bývá to většinou do tří let od podpisu smlouvy,“ řekl se slovy, že v případě porušení smluvních povinností jsou nastaveny v kupních smlouvách smluvní pokuty.

Pozemky nabízejí soukromí vlastníci

Obec Bolatice již nemá žádné vlastní pozemky pro výstavbu rodinných domů. Taková jsou slova starosty obce Herberta Pavery. „V obci je ale několik desítek volných stavebních míst, která zatím drží ve svém vlastnictví občané,“ zmínil a dodal: „Je však možné, že v průběhu tří let obec připraví další pozemky pro výstavbu rodinných domů.“

I přesto, že obec nyní nedisponuje danými pozemky, podporuje výstavbu domků rozšiřováním inženýrských sítí. „V posledních týdnech jsme například udělali sítě pro minimálně pět rodinných domů. Vybudováním kanalizace na Borové na ulici Okružní v roce 2003 jsme rovněž umožnili výstavbu minimálně deseti domků, tři již stojí,“ řekl Herbert Pavera.

Co se týká soukromých prodejců za metr čtvereční, jak zmínil, zaplatí zájemci v současné době od sta do šesti set korun. „Některé parcely však nemají ani všechny inženýrské sítě kolem svého pozemku. I přesto jsou ale lidé ochotni za pozemek v Bolaticích zaplatit. Těší mne zájem lidí o naši obec, svědčí to o dobrém jménu Bolatic mezi lidmi,“ doplnil.

I v Bolaticích, pokud si lidé zakoupili obecní pozemek, museli se zavázat, že do tří let od prodeje stavbu zkolaudují. „Mohli také požádat o prodloužení termínu, pokud již zahájili stavbu a ještě ji nedokončili, a to bez sankcí vůči sobě,“ vysvětlil starosta. „Pokud ze stavby sešlo, pozemek vrátili a obec jim vyplatila zpět zálohu. Stalo se tak ve dvou případech ze čtyřiceti,“ sdělil starosta se slovy, že pozemek pak bez problémů obec prodala dalšímu zájemci.

Pozemky nemají ani Hněvošice a Mikolajice

Obdobně jako v Bolaticích jsou na tom i v Hněvošicích. „Obec Hněvošice v současné době nenabízí k prodeji žádné stavební parcely. Drtivá většina parcel určených dle územního plánu obce k zastavění rodinnými domy je ve vlastnictví soukromých osob,“ uvedl redakci starosta Hněvošic Vladimír Daněk.

Taktéž Mikolajice v této chvíli nemají podle tamního starosty Martina Krupy na prodej žádné stavební pozemky. „V územním plánu je stavebních pozemků určeno hodně, všechny jsou však v soukromých rukou stávajících majitelů,“ řekl Martin Krupa a dodal: „O pozemky je zájem. Zájemci však musí jednat s majiteli těchto pozemků. Pokud je mi známo, ceny se mohou pohybovat někde mezi 120 až 180 korunami za metr čtvereční. Ovšem vzhledem k tomu, že jsou v soukromých rukou, je to vždy na dohodě.“