Majetek na prodej

Opava, Hlučín, Mladecko, Komárov, Budišov nad Budišovkou. Tam všude nabízí České dráhy, podobně jako třeba armáda, své nevyužívané nemovitosti. Vede je k tomu čistě ekonomická úvaha a pohled hospodáře.

Například přímo v Opavě je to pozemek o rozloze téměř dva tisíce čtverečních metrů za cenu bez sta tisíc dva miliony a další menší pozemky v okolí nádraží Opava-východ. Nejzajímavějším artiklem je ale budova bývalé vodárenské věže přímo v areálu nádraží.

Stavba z roku 1892

Před několika lety byla považována za jednu z pěti nejohroženějších technických památek na Opavsku. Dnes je v aktuální nabídce ke koupi za 290 tisíc korun. Podle Petra Šťáhlavského z generálního ředitelství Českých drah má o opavskou věž zájem hned několik kupců.

Tato zajímavá technická stavba z konce 19. století, která je dokonce od roku 2004 zapsaná do seznamu technických památek, je na opavském nádraží nepřehlédnutelná. Podle mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové uvažoval její současný majitel o rekonstrukci, která měla stát až šest milionů korun, a následném pronájmu, ale nakonec zvítězila ekonomická úvaha a budova je teď na prodej.

České dráhy alespoň na budově zhotovily novou plechovou střechu, aby zabránily další devastaci objektu.

Stavba se může pyšnit nejen svojí jedinečností – žádná další vodárenská stavba podobného typu se široko daleko nezachovala, ale také svým technickým interiérem. Uvnitř jsou jak nýtované nádrže na vodu, tak i sedm a půl metrů dlouhý kotel, pocházející z lokomotivy. Ten je ale dnes patrně již nefunkční.

Zajímavostí je i to, že celá stavba byla původně nižší, teprve ve dvacátých letech minulého století byla zvednuta o nástavbu, původně jen zděný objekt dostal omítku a v jeho sousedství vyrostla i kotelna s dalším dominantním komínem.

Sklad i obytný dům

V Hlučíně si zase zájemce může koupit bývalou provozní budovu. Za přízemní dům s 80 metry čtverečními podlahy chtějí dráhy 380 tisíc korun. Rovných 300 tisíc pak požadují za sklad v Mladecku a v nabídce je i bytový dům v Budišově nad Budišovkou. Jeho cena ale ještě není určena.

Celkem České dráhy nabízí po celé republice 927 svých nemovitostí k prodeji, další tři stovky, především kancelářských prostor, chtějí pronajmout.