První příležitost máme na Horním náměstí, kde tamní obchod se zeleninou a ovocem nabízí své zboží u jednoho stánku i venku. Pokračujeme dál. Procházíme přes Dolní náměstí myší dírou směrem dolů. Žena naproti prádelně stojí u váhy a prodává košíky s jahodami.

Jdeme směrem do Kateřinek. Za mostem u Bludičky potkáváme další prodejce. V Opavě je takovýchto míst víc, nicméně žádné zeleninové trhy se nekonají. Pokud nemáte štěstí a nepotkáte zrovna tyto pouliční prodejce, máte smůlu. Nezbývá, než jít pro čerstvou zeleninu a ovoce do kamenného obchodu, nebo některého z marketů.

Jak je ale zřejmé z výpovědí oslovených lidí, zeleninové trhy Opavě v každém případě chybí. „Nebylo by špatné, kdyby tady byly. Určitě bych to uvítala,“ zmínila například sedmatřicetiletá Monika Trunčíková.

Nepřítomnost zeleninových trhů pak vadí i šestadvacetileté laborantce Magdě Janusové. „Vadí, uvítala bych je tady,“ podotkla. Na to, že by mohly být u kostela Nanebevzetí pany Marie, kde bývaly kdysi, poukázala geodetka Lenka Staňová z Raduně.

„Určitě by tu mohly být. Nejlépe ve středu města u kostela,“ řekla.Kproblému se vyjádřila také Ludmila Petříková ze Lhoty u Opavy. „Myslím si, že dnešním hospodyňkám čerstvá zelenina chybí. Já bych trhy uvítala. Bývaly vždycky za kostelem,“ uvedla Ludmila Petříková.

To, že zeleninu a ovoce prodávají také na Těšínské ulici, zmínil muž z Komárova, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Já bych si to nekoupil, prodávají to totiž hned u cesty. Ovoce by bylo těžší o olovo z projíždějících aut,“ podotkl.

Opavané za trhy bojovali marně

Bojovali za zeleninové trhy. Řeč je o lidech, kteří podali petici na opavský magistrát. „Tato iniciativa vznikla již před dvěma lety. Nasbírali jsme celkem tisíc podpisů a v zimě roku 2006 jsme byli za primátorem,“ potvrdila redakci Iveta Lamichová s tím, že primátor řekl, že pro to něco udělá.

„Poslali nám vyjádření se slovy, že vše prošetřují. V minulém roce nám oznámili, že o tyto trhy ze strany trhovců není zájem a že magistrát od tohoto záměru upouští,“ pokračuje. Jak dále popisuje, obešla tedy trhovce i řadu lidí.

„Nikoho z těch, se kterými jsme mluvili, se magistrát neptal,“ zdůrazňuje. Uvedla také, že místem, kde si mohou lidé čerstvou zeleninu koupit, pokud nechtějí jít zrovna do marketu, je například areál na Nákladní ulici vedle azylového domu a v současné době volně na ulicích prodávají například Poláci.

„U Krajewskeho jsou však jen v sobotu. Myslím si, že by to bylo pro město velké plus. Ta tradice tady byla a je potřeba ji obnovit,“ dodala. Vyjádření magistrátu se přes opakované pokusy nepodařilo získat. Přineseme vám ho v jednom z příštích vydání.

(mn, ver)