Málokdo zůstane chladný vůči reklamním výzvám typu Vařte jen z čerstvých surovin. Jenže bydlím v Opavě a koupit zde zeleninu ze zahrádky jinde než v kamenném obchodě? To se radši příště spolehnu na mraženou mochovskou směs.

Kdo má čas, ten najde

Zeleninové trhy tady neexistují, jak vám potvrdí i pracovnice městského informačního centra. Přece však doufáte aspoň ve stánky jednotlivců, kteří nabízejí, co se jim zrovna na záhonech urodilo. Nejdřív klasicky vyrazíte do samotného srdce Opavy, na Horní náměstí. Zpod zelené plachty na vás pomrkává pár přepravek, ovšem většina zboží je v hlavní kamenné části obchodu.

O kousek dál, u Slezanky, intuitivně tušíte, že by tam drobný prodavač mohl postávat. Nemýlíte se, ale má pouze kytky v květináči, které si těžko uvaříte. Jdete tedy na Dolní náměstí. Co se venkovního prodeje zeleniny týče, představuje slepou skvrnu na mapě města.

Za Myší dírou poblíž Nákladní ulice konečně na plodiny natrefíte. Chcete-li však pečlivě vybírat, opět musíte do malého pevného obchůdku. Z doslechu víte, že na nedalekém parkovišti u hospody Krajewski stánky bývají. Zvěsti o jejich přítomnosti nelžou. Méně už potěší, že se v nich prodává jen ve středu, v pátek a v sobotu od časného rána do pravého poledne.

„To víte, co hospodyňka nekoupí do půl desáté, to na oběd neuvaří,“ řekne vám muž, který hlídá zaparkovaná auta. „Chybí tržnice, chybí. A pochybuji, že ještě někdy bude. Tu prodávají většinou Češi, loni přijížděli, hlavně v sobotu, i Poláci. Jak to bude letos, nevím,“ dodal se slovy, že sám devět let na tržnici pracoval.

Mimo centrum ticho po pěšině

Dál už je to bída. Ať se ze středu města vydáte kamkoliv, na chodnících nevidíte ani bednu. Snad za to může špatné počasí, že v Ratibořské, Krnovské ani Těšínské ulici dnes nenabízí nikdo žádné výpěstky. Nakonec vás napadne Olomoucká, kde loni naproti nemocnici u zastávky trolejbusů prodávali jahody, maliny a borůvky, občas i květiny.

Teď tam potkáte pouze lidi čekající na spoj. Doma si nad oschlým pórkem v ledničce mrzutě řeknete, že by se v Opavě mělo něco změnit.

Kam chodí lidé v jiných městech?

Čerstvá zelenina do salátu a zahradní květiny na sváteční stůl. Aby vytvořily útulnou domácí atmosféru, chodily kdysi hospodyňky nakupovat na zeleninový trh. V každém městě či obci bylo místo, kde sehnaly kromě zeleniny sezonní ovoce a právě kvetoucí kytky. V Opavě taková tržnice nyní chybí, jinde na Moravě a ve Slezsku si vedou lépe.

„Není vyloženě zeleninová, je tam všechno. Dá se tam ale koupit i ta zelenina, prodávají se i květiny. Někdy s nimi přijedou prodavači z Polska, jindy jsou tam od nás. Tržnice je na náměstí v centru města,“ řekla Vladimíra Králová z Městského úřadu v Rýmařově.

Na Poláky s dodávkami čerstvé zeleniny spoléhají místní také v Českém Těšíně. Čeští prodavači si mohou pronajmout místo v městské tržnici, ale moc možnosti nevyužívají. „Bůhvíjak bohatá nabídka tam není, jsou tam jeden dva stánkaři, co tohle prodávají. Ale jinak pět minut za řekou, v polské části města, si lidé mohou koupit na trhu speciálně zeleninu i řezané květiny,“ vysvětlil David Durczok z tamějšího informačního centra.

Ve Zlíně naopak stojí zeleninové tržiště přímo na náměstí. K dostání je čerstvá zelenina, ovoce a květiny také. Když zavítáte do Valašského Meziříčí, ani tam nebudete mít problém na sdružené zelinářské stánky narazit. „Máme tady tržnici hned když sejdete z náměstí a dáte se dolů k Bečvě. Tam ji uvidíte,“ názorně popsala cestu ke stánkům pracovnice informačního centra Dana Skypalová.

Kousek dál od náměstí si budete muset pro zeleninu zajít ve Frýdku-Místku. „V Místku za náměstím u polikliniky se dá koupit zelenina, květiny i ovoce. Ale květiny seženete normálně v každém květinářství,“ doporučila Petra Kaletová z Beskydského informačního centra.

Do kamenných obchůdků se prodejci zeleniny přestěhovali v Bruntále, klasické plodinové trhy tam podle Dagmar Ninarovičové, spojovatelky na městském úřadě, nefungují.

V Třinci pár prodavačů své zboží pod širým nebem nabízí. „Něco menšího je u policajtů, u lidové školy umění. Lidé tam chodí pro brambory a podobně. Velkou tržnici tady nemáme,“ nastínila situaci Eva Petreková z informačního centra.

„Byla tady tržnice, kde si každý dopředu mohl zaplatit místo a prodávat, ale teď tu nic takového není. Zelenina se prodává normálně v obchůdcích,“ uzavřela symbolicky putování za zeleninou do nedalekých měst pracovnice vítkovského infocentra. Do Vítkova je z Opavy, co by kamenem dohodil. Na možnosti dostat čerstvou zeleninu z trhu se to projevuje určitě.

Opavanky se smířily s markety, tržnici ale postrádají

Tradiční zeleninové trhy někde na náměstí zná mladá opavská generace leda tak z filmů. Více stánků pohromadě, kde by se daly koupit svazky čerstvých ředkviček, kedlubny ze zahrádky, sezonní ovoce, nebo dokonce květiny, ve městě nenajdete. Rozhodně to ale neznamená, že by lidem nechyběly.

„Jo, chybí mi. Jsem sice sama, ale i tak. Zeleninu nakupuji v Penny. Ze zahrady by byla ale lepší,“ řekla Edita Boháčová, dvaasedmdesátiletá důchodkyně z Opavy. Načala tak téma, které se opakovalo u dalších respondentek jako přes kopírák.

Většina totiž nakupuje v super nebo hypermarketech.

„Určitě mi trhy chybí. Byly tady u kostela, mohly by být zase někde u centra nebo na Nákladní. Chodím do supermarketů, ale tam je dovoz. Lepší by bylo z České republiky, domácí je domácí,“ přisvědčila čtyřiapadesátiletá Marie Mošová, uklízečka z Opavy.

„Jo, určitě mi chybí,“ stihla odpovědět mladá maminka s kočárkem, než jí zazvonil mobil. O pár ulic dál odbojně vyjádřila tento názor pětašedesátiletá důchodkyně Dobromila Hermanová z Opavy: „Ano, ano, chybí. Jinak nakupuji v obchodech po městě, v hypermarketech, všude,“ v rychlosti vyložila a zrovna komusi do telefonu říkala, aby jí koupil zelí v Nákladní ulici. Možná měla na mysli krámek za Myší dírou, jeden z mála polovenkovních zastrčených obchůdků s výpěstky, které v Opavě fungují.

Jiný pohled na věc má Magdalena Hudranová, šestapadesátiletá vrátná z Opavy-Kateřinek, která je nyní na úřadě práce, protože se stará o nemocnou matku. „Tržnice mi nechybí. Chodím do supermarketu, tam je zeleniny dost. Stejně jako v každém velkém obchodě. Kdysi byla u kostela, pak ji přestěhovali pod pivovar. Nastěhovali se tam ale Vietnamci a teď už tam nic není,“ uvedla.

Zároveň přiznala, že by se trhy mohly obnovit, protože zelenina ze zahrádky by byla zdravější než dovezená. „I když tady v tom ovzduší nevím,“ uzavřela se smíchem.

Třiadvacetiletá opavská studentka Lucie Chalupová zakroutila hlavou. „Ani ne, nechybí mi. Nakupuji v supermarketu a jsem spokojená,“ potvrdila trend Opavanů navštěvujících velké obchody. V jejich množství se drží Opava na předních místech v České republice. Je tedy otázkou, zda by tržnice při současném vývoji v centru přežila.

Město prý případným trhovcům pomůže

Zeleninové trhy v Opavě by kromě lidí uvítala i opavská radnice. Alespoň to tvrdí její mluvčí Jan Šindler. „Jsou však tři důležité věci, které jsou pro zřízení nezbytné.O prodej musí mít zájem prodejci, přičemž v případě skutečných trhů se jedná o víc než pět či šest stánků. Místo musí být dopravně obslužné a musí splňovat nové hygienické normy, na které se při dřívějších trzích nemusel brát ohled,“ uvedl Šindler s tím, že se musí jednat o místo, které je přijatelné jak pro prodávající, tak pro kupující.

„Pokud je řeč o zájmu prodávajících, tak za několik posledních let radnice nedostala jedinou konkrétní žádost o prodej zeleniny ze strany potenciálních trhovců,“ pokračuje Šindler. Jak dále zmínil, místa, která radnice vytipovala jako vhodná a dobře přístupná pro občany města i trhovce, například Dolní náměstí, nemohou být využita, protože nesplňují nové hygienické normy.

„Nicméně radnice je připravena pomoci prodejcům zeleniny, pokud projeví konkrétní zájem, a podpořila by vznik trhů,“ doplnil. Radnice podle něj nechala vytipovat a posoudit vhodná místa pro zeleninové trhy, a to tak, aby byly v centru města a byly přístupné pro prodávající i kupující. „Žádné z posuzovaných míst ale nakonec nemohlo být využito, protože by zřízení trhů narazilo na hygienické normy.

V průběhu posuzování, ani později, město nedostalo žádnou konkrétní žádost prodejců, kteří by o prodej měli zájem,“ řekl. Přislíbil také, že je město připraveno takovouto aktivitu ze strany soukromých prodejců podpořit, a to včetně případných dohod s hygienou.

Lidé boj o zeleninové trhy prohráli

Opavanům zeleninové trhy v Opavě chybí. Dokládá to mimo jiné i skutečnost, že asi před třemi lety předali opavskému magistrátu žádost čítající tisíc podpisů. „V zimě roku 2006 jsme byli za primátorem, který řekl, že pro to něco udělá. Pak nám přišlo vyjádření se slovy, že vše prošetřují.

Nakonec nám oznámili, že o trhy není ze strany trhovců zájem a že magistrát od tohoto záměru upouští,“ řekla redakci Opavanka Iveta Lamichová, podle které je tradici zeleninových trhů třeba obnovit.

(dar, ver, luc)