Na většinu z těchto otázek týkajících se nálezu ostatků sovětského vojáka u jednoho z rodinných domů v Chlebičově se možná nikdy nepovede nalézt odpověď. Díky osmapadesátiletému muži z Chlebičova však nyní snad alespoň najde neznámý mrtvý muž místo posledního odpočinku.

Nálezce informoval o svém objevu operátory tísňové linky 158 v pondělí 10. února kolem poledne. Kosterní pozůstatky a také asi půl kila pěchotní munice se vylouply ze země při výkopových pracích na zahradě domu. Přivolaní kravařští policisté nejprve zabezpečili celé místo a následně dorazil z frýdecko-místecké expozitury pyrotechnik, který si převzal a odvezl ke zneškodnění objevenou munici.

„Dále byl přivolán i archeolog z opavského detašovaného pracoviště Archeologického ústavu, který při odkrývání pozůstatků uvedl, že se jedná o ruského vojáka z druhé světové války," doplnil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Archolog ostatky identifikoval podle typu obuvi a součásti výstroje - konkrétně knoflíku. Všemu dění přihlížel i chlebičovský starosta Ilja Novotný, který následně celou záležitost převzal a nyní koná opatření. „Ještě přesně nevíme další postup. Budeme teď zjišťovat přes ministerstvo vnitra, co dál," uvedl.

Kosti si mezitím vyzvedla a uskladnila ve svých prostorách jedna z pohřebních služeb. Dá se však očekávat, že si je asi v budoucnu převezme jistá společnost, která s podobnými případy zabývá a pozůstatky nechává pohřbívat na Ústředním vojenském hřbitově v Chebu.