V poslední době je stále častější, že Česká pošta nahrazuje své pobočky Poštami Partner, kdy poskytování poštovních služeb přechází na třetí osobu. Na Opavsku se taková od 1. února vyskytuje v Chlebičově a provozuje ji obchodní družstvo Tempo.

„Stávající pobočka České pošty byla převedena na Poštu Partner, a sice do obchodního družstva Tempa. Každé ráno přijede auto s pošťačkou a ta roznáší po obci zásilky. V případě, že někoho nezastihne, odchází na své pracoviště do budovy s potravinami, kde si lidé mohou dopisy nebo balíky vyzvedávat," vysvětlil starosta Chlebičova Ilja Novotný.

V obci však s Poštou Partner spokojeni nejsou. „Je to pro nás obrovské zklamání. V obchodě nemá pošta žádné důstojné místo, neexistuje tam ani diskrétní zóna a o nějakém bezbariérovém přístupu rovněž nemůže být řeč. Služby jsou také velmi slabé, neprodávají se kolky ani dálniční známky.

Pošta by měla být poštou a obchod obchodem, spojovat to dohromady je prostě nesmysl," sdělil.

Problémy nastanou až se pošťačka, která momentálně poštovní služby poskytuje, nebude moci dostavit do práce. „Pokud bude mít volno, absolutně si nedovedu představit, kdo to za ni bude dělat. Prodavačky tomu vůbec nerozumí, nemají na to ani čas. Stávající vedoucí prodejny raději předal svou funkci někomu jinému, což se mělo podle mých informací stát v minulých dnech.

Důrazně varuji a apeluji na všechna vedení obcí, kde by takový projekt měl vzniknout, aby se proti němu ostře vyhradili a bojovali za zachování klasické poštovní pobočky," doplnil Ijla Novotný.

Také zastupitelstvo Chlebičova s rozhodnutím České pošty o převodu na Poštu Partner nesouhlasilo. V září loňského roku zaslalo České poště oficiální dopis, ve kterém požádalo o zachování stávající pobočky v budově Obecního úřadu.

Vedení pošty se však i přesto rozhodlo svůj záměr zrealizovat.

Kamennou pobočku České pošty už byste několik let marně hledali také v Radkově. „Máme u nás výdejní místo, které se nachází v budově obecního úřadu. Funguje to tak, že každý všední den přijede auto České pošty a rozváží po obci zásilky. Pokud někoho pracovníci nezastihnou, přivezou dopisy nebo balíky k nám na úřad, kam si pro ně následně lidé chodí," popsal situaci starosta Radkova Petr Dubový.

Funkci pošťaček tak nyní zastávají pracovnice obecního úřadu.

„Starají se o to administrativní pracovnice naší obce. Pochopitelně to pro nás znamená další práci navíc, nová agenda a podobně. Pokud třeba jedou kolegyně někam na školení, musím pošťáka zkrátka dělat já. Vždycky tady někdo musí být," pokračoval.

Naštěstí není zásilek mnoho. „Hlavně v období před Vánoci či Velikonoci je toho více, i balíky. Někdy jsou to tři, čtyři dopisy, jindy více nebo méně, je to různé. Pokud bychom to ale nedělali, lidé by museli jezdit do tři kilometry vzdáleného Melče, což by třeba pro starší občany mohl být problém," uvedl Petr Dubový.

Podle něj si už lidé zvykli, budova pošty však v Radkově chybí. „Myslím, že hlavně starším lidem. Pošta u nás vždycky sloužila jako takové místo pro setkávání. Lidé se sešli, popovídali si, jak se mají a podobně. Naše obec byla jedna z prvních, kde se výdejní místo zavedlo, podle vyjádření České pošty to bylo z hospodářských důvodů, já si to nemyslím. Snažil jsem se proti tomu aktivně bránit, ale nikdo na mé žádosti nereagoval," doplnil.

Ve Stěbořicích pak funguje výdejní místo v místní prodejně s potravinami. Podle vyjádření obecního úřadu s ním ani tam občané spokojeni nejsou.

V Hlučíně hledají řešení

Dvě pobočky Pošty Partner by měly v budoucnu vzniknout také v Hlučíně, a sice v části Bobrovníky a Darkovičky. „Česká pošta nás oslovila v loňském roce s tím, že už nadále nechce provozovat své pobočky v městských částech Darkovičky a Bobrovníky. Nabídla možnost provozovat pošty v těchto lokalitách městu, což ale vedení jako variantu odmítlo, protože na poskytování takových služeb není zařízeno," poznamenala tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková.

Také starosta města Pavel Paschek by byl rád, kdyby pobočky zůstaly zachovány. „Uvítali bychom, pokud by se provozování těchto poboček ujal někdo třetí v rámci projektu Pošta Partner. Pakliže by to byla některá ze stávajících prodejen, byla by to pro občany výhoda v provozní době i v přístupnosti," vysvětlil.

V současné době Česká pošta Hlučín informovala, že takovéhoto strategického partnera stále hledá. Za naprosto nepřijatelnou považuje vedení města variantu uzavření těchto poboček bez náhrady.

Česká pošta si projekt chválí

Převádět pobočky na Poštu Partner má Česká pošta v plánu také v následujících letech. „Převod pošt na Pošty Partner je součástí schválené dlouhodobé strategie udržitelnosti a rozvoje společnosti Česká pošta. Cílem projektu je převod části pošt na Pošty Partner, což jsou pošty provozované třetí osobou.

V současnosti má Česká pošta přes 3200 provozoven. V roce 2015 fungovalo 90 Pošt Partner," sdělila vedoucí odboru komunikace České pošty Eva Krejčí. V letošním roce plánuje společnost uzavřít 200 nových smluv o provozování Pošty Partner. Podle jejího vyjádření standardně dál plní funkci pošty.

„Jsou to plnohodnotné provozovny České pošty, protože občanům poskytují základní poštovní služby a zachovávají tak jejich vysokou dostupnost. Ohlasy obyvatel obcí, kde byly Pošty Partner zavedeny, dokazují, že jsou s touto změnou spokojení a oceňují například příznivější provozní dobu pro veřejnost," pokračovala Eva Krejčí a doplnila, že v dohledné době Česká pošta nemá v plánu rušit žádnou ze svých poboček v okrese Opava.

Veronika Bernardová