Následující otázku nám poslala čtenářka Eva Sehnálková jako reakci na článek, který v této rubrice vyšel v pátek 3. října pod názvem K označení přechodů pro chodce stačí většinou jen zebra:

„Nedávno na dotaz čtenáře proč jsou odstraňovány značky upozorňující na přechody pro chodce odpovídal pracovník z odboru dopravy, že tam značky být nemusí, protože je na silnici namalovaná zebra.

No to je sice pěkné, ale až napadne v zimě sníh, tak zebra zejména ráno (než sníh silničáři uklidí) vidět určitě nebude. Co řekne odpovědný úředník pak, až dojde k dopravní nehodě? Chodec sražený autem bude důvodem k nové instalaci značky Přechod pro chodce?“

Na dotaz odpovídá Dalibor Novotný z oddělení správy dopravy a pozemních komunikací odboru dopravy opavského magistrátu: „Chtěl bych zdůraznit, že chodec na přechodu nemá absolutní přednost, pouze řidič na vyznačeném přechodu pro chodce by měl tomuto chodci umožnit bezpečné přejití vozovky.

Otázka je, kde se stávají nejčastější smrtelné úrazy? Odpověď zní: právě na přechodech pro chodce, kde pěší vstoupí do vozovky s tím, že řidič musí zastavit za každých okolností. Mimo přechod smí taktéž chodec přejít vozovku, ovšem na vlastní nebezpečí, přechází s větší opatrností, a tím dochází k méně závažným zraněním než na přechodu pro chodce.

Nezamyšlím tímto nabádat lidi, aby přecházeli vozovku kdekoliv. Samozřejmě v prvé řadě po přechodu pro chodce, ale s takovou opatrností, jako kdyby přecházeli mimo něj. Pak nedojde ke zbytečným zraněním či smrtelným úrazům.

Jen zdůrazňuji, že zdejší odbor dopravy v žádném případě a nikdy nevydal příkaz k odstraňování stávajících dopravních značek označující přechod pro chodce, i když jsou umístěny třeba v křižovatce, kde být nemusí.

Přeji čtenářce a všem vždy bezpečné přecházení vozovky bez ohrožení či úrazu způsobené projíždějícími automobily a nabádám vzhledem k nadměrnému provozu ve městě Opavě k zvýšené opatrnosti.“

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak primátorovi Opavy a vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: milan.freiberg@denik.cz.