Nejde se zavděčit všem. Každá revitalizace čehokoliv vždycky vzbudí ohlasy, a to jak negativní, tak pozitivní. Jinak tomu není ani u té v Kateřinkách.

Po té, co většina lidí řešila, že si nemá kde zaparkovat auto, jelikož se opravuje několik parkovišť naráz, postarší lidi vyděsily nové chodníky, které vedou k jednomu ze dvou vchodů k jejich panelovým domům. Místo souvislého betonu nebo dlaždic se zde totiž objevily velké betonové kvádry, mezi kterými jsou velké mezery. Lidé, kteří chodí o berlích, maminky s kočárky nebo vozíčkáři nemají možnost projet.

Na tuto problematiku nás před nedávnem upozornil čtenář, jehož jméno je redakci známo, ale přál si zůstat v anonymitě.

Když jsme se vydali na místo, jeho slova se ale potvrdila. Narazili jsme zde na tři ženy, které zrovna chodníky kriticky hodnotily. A to, co říkaly, by si rozhodně architekt za rámeček nedal. Během hovoru dokonce ze vchodu vyšla jedna starší paní o berlích. Chtěla nám vyhubovat. Myslela si totiž, že jsme z magistrátu.

„Tento problém jsem už začala řešit, byla jsem si stěžovat," řekla nám hned na úvod předsedkyně sdružení vlastníků Alena Bubáková. Důvodů, proč je pro ně chodník problematický, je hned několik.

„V tomto domě jsou malé bytové jednotky, takže v nich bydlí ve většině případů starší lidé. Pro ty je samozřejmě těžké se po kvádrech pohybovat. Taky by mě zajímalo, jak mezi kvádry budou sekat trávu. Problematické bude i v zimě odklízet sníh," vysvětlila Alena Bubáková.

Je sice pravda, že k hlavnímu vchodu obou panelových domů vedou chodníky dlaždicové. Zadními východy se ale právě zdejší obyvatelé dostávají na autobusové zastávky a k lékaři. Dá se říct, že vedou k jejich spojení se světem. Navíc u jednoho z panelových domů vede kvádrový chodník přímo k nájezdu pro kočárky a vozíčkáře.

Jak by se ale k nájezdu vůbec onen kočárek či vozíčkář dostal, už architekt neřešil.

„Prý se inspiroval v cizině, když tyto chodníky realizoval. Nic proti novým věcem nemám, mohou být někdy funkční. Ale měl první přijít a prodiskutovat se zdejšími lidmi, co skutečně potřebují. Nikdo se nás ale na nic neptal," dodala Alena Bubáková. V jejích názorech jí sekundovala i domovnice jednoho z inkriminovaných domů Jana Tkáčová. „Když jsem viděla, co to tu pokládají, ptala jsem se, jestli mají v plánu, aby tu jezdil vlak. Vypadá to totiž jako koleje," dodala domovnice.

Tento příběh, do jisté míry založený na bezohlednosti, bude ale patřit do řady těch, co mají dobrý konec. Magistrát totiž prosby zdejších nešťastných obyvatel vyslyšel. „U zadních vchodů do domu Na Pastvisku 10 a 12 bude plocha mezi betonovými šlapáky dodlážděna nerovnou pískovou dlažbou na žádost obyvatelů domů pro snadnější pohyb kočárků a osob ZTP," uvedla odborná referentka odboru přípravy a realizace investic opavského magistrátu Radka Šabatová.

Celková realizace vnitrobloku by měla být dokončena k poslednímu srpnovému dni.