Klasická chřipková epidemie na Opavsku ještě neudeřila, ale její nástup je už možné očekávat. Kromě dodržování známých preventivních zásad je proto vhodné preventivní očkování. „Hlavní očkovací sezona proti chřipce je sice už za námi, ale vzhledem ke krátké době vzniku protilátek, která se pohybuje v rozmezí deseti až čtrnácti dní, má očkování i nyní stále význam,“ ujišťuje primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel dosud neočkované zájemce.

Také praktičtí lékaři na Opavsku zaznamenali nárůst počtu virových onemocnění.V ordinaci opavské lékařky Taťány Hruškové mírně přibývá počet lidí s problémy dýchacích cest, provázenými zvýšenými teplotami, slabostí a kašlem. Stejný poznatek má i opavský praktický lékař Petr Štichauer a další pediatři. Žádný z nich však nezjistil zvýšený počet rotavirových průjmových onemocnění, které už několik měsíců ve zvýšené míře plní infekční oddělení Slezské nemocnice. Infekce se objevuje náhle a projevuje se horečkou, neustálými silnými průjmy i bolestmi v nadbřišku.

Infekční oddělení opavské nemocnice se právě s těmito případy rotavirových průjmových onemocnění potýká už několik měsíců a jejich počet neustále stoupá. Nejčastěji sice postihují děti, ale není to pravidlo. V poslední době s nimi do nemocnice přicházejí i příslušníci starší generace. V současné době je na opavském infekčním oddělení hospitalizována například čtyřiaosmdesátiletá seniorka. „Jen za poslední týden se na našem lůžkovém oddělení vystřídalo několik desítek pacientů s rotavirovými průjmy a některé byly dost vážné. Podceňovat toto onemocnění se rozhodně nevyplácí už proto, že někdy mívá komplikovaný průběh a byla už popsána i úmrtí. Postižení lidé musejí kromě diety dbát hlavně na dostatečný přísun tekutin,“ říká primář Petr Kümpel.

Proti vzácnějším kampylobakteriovým průjmovým onemocněním nebo salmonelóze mají rotavirová větší infekčnost a rychle se šíří hlavně dotykem nebo v kontaminovaných potravinách. U rotavirů se infekce objevuje náhle a projevuje se horečkou, neustálými silnými průjmy, bolestmi v nadbřišku a poměrně častá jsou při této infekci i jaterní poškození. Jejich výskyt bývá častější právě v zimním období. Nejvhodnější prevencí je očkování, které však zdravotní pojišťovny nehradí. „Na vývoji vakcíny se pracovalo dlouho a první, aplikované před více než deseti lety, měly nežádoucí účinky. V současné době existuje nová vakcína, která je už nemá a očkovány jí mohou být děti od kojeneckého věku,“ dodává primář Kümpel.