Podzim je tu, ale obyvatelé Opavska různým katarům nebo rýmám zatím úspěšně vzdorují. Vyplývá to z vyjádření praktických lékařů, které naše redakce oslovila.

Prevence? Med, česnek, pohyb

„Podzim se začíná projevovat, ale na počtu pacientů to zatím není poznat. Jako prevenci proti možnému nachlazení doporučuji med, česnek a slivovici v libovolné kombinaci,“ říká opavská lékařka Eva Dratvová. Ani její kolegyně Anna Kubínová z Píště nemá zatím nachlazených pacientů víc než každým rokem v tuto dobu. „Do ordinace mnohé z nich přivedl následek totálního promoknutí nebo nedostatečného oblečení,“ řekla lékařka. Doporučuje proto kromě přísunu vitaminů i vhodné podzimní oblečení.

Lékařka: Doporučuji i očkování

Do oldřišovské ambulance Jaromíra Svačiny přichází v těchto dnech přibližně stejný počet kašlajících a smrkajících lidí jako vloni touto dobou. „Možná je jich dokonce i méně,“ připouští lékař. Sám na sobě si vyzkoušel, že dobrou prevenci představuje hlavně dostatek pohybu na čerstvém vzduchu Ani do štítinské ordinace Oldřicha Vítečka ještě nemíří davy lidí s kapesníky u nosů a rtů. „Nachlazení ani katary horních cest dýchacích se podle všeho ještě nerozmohly. Čekárnu mi plní spíše lidé, kteří potřebují předoperační nebo pooperační vyšetření a nejrůznější kontroly. Já osobně volím prevenci ve formě pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu, sauny a celkového otužování,“ míní doktor Víteček.

Otická ordinace Evy Vašíkové byla v minulém týdnu nachlazenými pacienty využívána poměrně často, ale situace se už zklidnila. „Proti létu je nachlazenin o trochu víc, ale pořád jsou velké rezervy. V prevenci nedám dopustit na vitamin C a otužování, starším nebo oslabeným lidem však doporučuji očkování,“ říká lékařka Vašíková.

Neschopenky: lidé s menšími příjmy

Vloni měli podle zkušeností praktických lékařů největší zájem o pracovní neschopenky státní zaměstnanci, kdežto pracovníci v soukromém sektoru ji často odmítali. Důvodem nebyl workoholismus, ale obavy z reakce podnikatele. Letos se oslovení lékaři shodují v názoru, že zájem o neschopenky klesá u státního i soukromého sektoru, třebaže obavy z postoje zaměstnavatele stále bývají větší u pacientů ze soukromých firem. Podnikatelé, živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné neschopenky zásadně odmítají. Maximálně si někdo z nich přijde do ordinace pro léky. „Pokud někdo nemocenskou chce, jsou to lidé s menšími příjmy. Lidé s vyšším platem volí raději dovolenou,“ shrnuje poznatky lékařů Eva Vašíková.