Vítězství v Rakousku tak není pro jeho majitele Dobroslava Žídka žádné velké překvapení. Cent má totiž už druhým rokem velmi dobrou formu. Letos na mezinárodních soutěžích v rámci mistrovství ČR skončil vždy na medailových postech. Loni se zas stal mistrem Moravy a vicemistrem Slovenska.

Ke své poněkud neobvyklé zálibě - chovatelství závodních chrtů - se Dobroslav Žídek dostal již před čtrnácti lety, kdy jako podnikatel obdržel darem svého prvního závodního chrta plemene greyhound, fenu Maggie. Ta neměla rodokmen, takže nemohla získat potřebnou závodní licenci. Zúčastňovala se tedy soutěží jen neoficiálně.

Chovatel Žídek ale s ní nasbíral první trenérské zkušenosti. „Cent má oproti Maggie, coby závodník, daleko lepší vlastnosti. Whippeti mají v sobě i krev teriéra, takže nejsou tak bázliví a přecitlivělí jako greyhoundi. I když právě ti jsou uznávaní jako to jediné pravé běžecké plemeno ve svatostánku chrtích dostihů – na britských ostrovech,“ říká Žídek a pokračuje.

„Všichni závodní chrti mají na rozdíl od ostatních psích plemen skvělý zrak a pozorovací schopnosti. Cent je například schopný vyhnout se ve vysoké rychlosti jakékoliv překážce a se zájmem sleduje i televizi, pokud tam vidí rychlé pohyby nebo nějaká zvířata. Dívá se také na seriál o komisaři Rexovi. Když mu pak někdo promítne záznam o jeho závodech, které si pravidelně natáčíme, začne výt a chovat se netrpělivě jako před soutěžemi.“

Péče o závodního chrta není až tak náročná, jak by si možná někdo představoval. Krmí se především granulemi, které jsou běžně k dostání, a pouze na srst a klouby bere Cent speciální potravní doplňky. Trénovat chodí zpravidla jednou denně, a to i v období, kdy panuje chladnější počasí. Přestože závodní chrti nemají dlouhou srst, jsou vybaveni intenzivním krevním oběhem, který jim vytváří celkový pocit tepla.

„Protože nyní bydlím v Krnově, využívám nejraději pro trénink asi třistametrový oplocený úsek mezi zahrádkami u řeky Opavy a železniční tratí. Cent tam závodí s projíždějícími vlaky. Znám jízdní řád, takže vím, kdy s ním přijít. Podle nejlepších časů ze soutěží běhá přibližnou rychlostí okolo šedesáti kilometrů v hodině. Náročnější trénink není zapotřebí, chrti mají to závodění prostě v genech,“ dodává Dobroslav Žídek, který pracuje jako vedoucí jednoho z obchodních oddělení firmy Ostroj v Opavě.

Centovy výsledky se postupem času stále zlepšují, a tak jeho majitel začíná uvažovat, že by se s ním v příštím roce pokusil nominovat na mistrovství Evropy. Jelikož Centův otec se evropským šampionem už stal, je možné, že jeho potomek dosáhne podobného úspěchu.

(js)