„Večer kolem třiadvacáté hodiny jsem venčila svého psíka v blízkém parčíku. Zde se také nacházely dvě osoby, muž a žena, přičemž muž byl silně opilý. Když jsem se kolem nich vracela se psem, muž se ke mně rozběhl a začal mi sahat na psa a snažil se se mnou mluvit,“ popisuje nepříjemný zážitek žena a dodává: „Tak jsem mu řekla, ať nám dá pokoj, že se s ním nebudeme bavit, a šla jsem pryč.“
Opilec začal po ženě házet věci
Jak dále uvedla, muž jí začal sprostě nadávat a házet po ní věci. „Cítila jsem se velmi ohrožená. K bezprostřednímu tělesnému kontaktu nedošlo, ale byl ode mě vzdálen zhruba jenom metr, byl velmi agresivní a jednu chvíli se dokonce za námi rozběhl,“ pokračuje žena a ptá se, zda by v tomto případě mohla použít pepřový sprej a zdali by se jednalo o nutnou sebeobranu.
„Pokud se cítím ohrožená, můžu použít sprej, i když nedojde k přímému tělesnému kontaktu, ale útočník se ke mně například přiblíží na vzdálenost jednoho metru? Nemůžu přece vědět, jestli na mě náhle skočí nebo jestli v té dané vzdálenosti zůstane,“ podotkla.
„A pokud mu sprej nezpůsobí trvalejší následky, můžu jej použít, abych jej odradila od případného útoku a mohla bezpečně opustit dané místo?“ ptá se čtenářka.
Použití pepřového spreje je na zvážení
Redakce proto oslovila tiskového mluvčího opavské policie René Černohorského. „Muž se dopouštěl minimálně přestupku proti občanskému soužití a pravděpodobně i proti veřejnému pořádku. Podle důkladného šetření by se mohlo jednat třeba i o trestnou činnosti, o přečin výtržnictví,“ uvedl Černohorský s tím, že takové napadení by bylo vhodné ihned nahlásit na linku 158 nebo 156.
„Je možné to ohlásit i dodatečně. Použití pepřového spreje je na zvážení, každý případ je jiný. Musí být posouzena nutná obrana krajní nouze. Toto však není jen v jednání policie, ale rozhoduje i státní zastupitelství nebo soud,“ podotkl.
Nakonec zmínil, že přestože člověk brání sám sebe, měl by vědět, že může druhému ublížit.