S nápadem vytvořit model stanice přišli David Hájek a Jaromír Sikora z Klubu železničních modelářů z Karviné.

„V únoru 2014 jsem byl fotografovat nádražní objekty na tratích v okolí Hlučína a právě Chuchelná mne zaujala jak podobou staničky, tak obcí samotnou. Po prostudování historie železnice jsem začal přemýšlet nad tím, jaké mohlo být cestování vlakem z Kravař až do Ratiboře, co se třeba mohlo vlakem přivážet na zámek hraběte Lichnovského a podobně," uvedl David Hájek.

OBCÍ VEDLA TRAŤ DO OSVĚTIMI

Samotná budova nádraží je pro modeláře zajímavá tím, že jde o typizovaný, i když posléze stavebně upravený objekt Pruských drah.

„Pěkným příkladem je sklad vybudovaný z brázděného zdiva. Další zajímavostí jsou výměny čili výhybky, které jsou uloženy na ocelových pražcích. Mimochodem, výměna číslo jedna byla vyrobena v roce 1944. Podle všeho tak po ní v lednu 1945 jezdily vlaky s osvětimskými vězni, kteří se převáželi v rámci ústupu německé armády před armádou rudou," poznamenal David Hájek.

Podle něj je pravdou, že pro širokou veřejnost představuje výměna jen kus železa. Ale když na ní postává historií znalý člověk a leden 1945 si představí, jde mu z toho mráz po zádech.

Model stanice v Chuchelné by odpovídal její podobě z let 1945 - 1946. „O tomto období máme nejvíce informací. Ono jde také o kompromis, kdy na budově nebudou nápisy v němčině a ani rudé hvězdy. I na tomto příkladě je vidět, na co všechno musí někdy modeláři pamatovat," řekl s úsměvem David Hájek.

Model bude vytvořen v měřítku 1:120, v modelové velikosti TT. „Lidově řečeno od konce na konec bude dlouhý přibližně pět metrů. To je ale jen samotná stanice. K ní budou připojeny ještě další díly s návěstidly, mosty a podobně. Ve finální podobě bychom tedy mohli dosáhnout délky i devíti metrů," sdělil.

Práce na modelu železnice zabere Davidu Hájkovi několik let. „Vzhledem k tomu, že si celé dílo financuji sám, potrvá stavba několik let. Jde totiž nejen o finančně, ale i časově velmi náročnou činnost. Odhadovaná cena se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc, tomu odpovídá i doba stavby kolem čtyř let," poznamenal a doplnil, že na modelu stanice již po nocích pracuje.

V Chuchelné mají ze záměru Davida Hájka radost. „Zájem nás velmi potěšil, protože jakékoli zviditelnění obce, především co se historie týká, je pro ni jen prospěšné. Proto jsme se panu Hájkovi snažili v jeho úsilí pomoci, především tedy dobovými fotografiemi a vzpomínkami lidí," poznamenal starosta obce Rudolf Sněhota.

O pomoc při stavbě žádá pamětníky„Minulý týden jsem již poněkolikáté od roku 2014 do obce zavítal a s panem starostou navštívil i místní pamětníky. Mnoho otázek bylo při této příležitosti zodpovězeno ale zároveň i díky nim vyvstaly další," uvedl David Hájek. Uvítá fotografie, pohlednice ale i vzpomínky žijících pamětníků z let 1930 - 1955. Kontaktovat ho lze na t.č.: 721 483 792 nebo na adrese davca@iol.cz.

Veronika Bernardová