Redakci to včera těsně před uzávěrkou potvrdila předsedkyně profesní odborové unie zdravotnických pracovníků Čech, Moravy a Slezska Dana Dresslerová. „Mluvím ze svých vlastních zkušeností. Avšak na jiných odděleních to může být jinak,“ komentovala situaci.

Na otázku, kam sestry z nemocnice odcházejí, odpověděla: „Buď jdou na lepší pracoviště třeba do fakultní nemocnice, nebo úplně mimo zdravotnictví.“ Prozradila také, že průměrná mzda zdravotní sestry v Opavě se pohybuje okolo devatenácti tisíc čistého.

Vyvrátila rovněž spekulace o tom, že by nemocnice přijímala sestřičky ze Slovenka. „S tím jsem se ještě nesetkala,“ podotkla. Na závěr zmínila, že chybí především diplomované sestry v devítkové třídě. To znamená ty, které pracují bez dohledu. „Toto ale vím spíše z doslechu od náměstkyně,“ zdůraznila.

Náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání Lenka Hanková byla jiného názoru. Podle ní ve Slezské nemocnici sestry nechybí. „Sestry odcházejí přirozeně, buď na mateřskou dovolenou, či do důchodu. Vracejí se zpátky i sestry, které jako mladé absolventky odešly například do Prahy a Brna,“ uvedla Hanková.

„V současné době máme sester dost. Může ale nastat situace, že sestry nebudou,“ doplnila. V sousední psychiatrické léčebně je personální situace bez problémů. „Na všech odděleních máme zdravotních sester dostatek. Dokonce se nám sále hlásí daleko více zájemkyň, než můžeme uspokojit,“ říká hlavní sestra Barbora Adamčíková.

(mn, jih)