Zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Slezské nemocnice Antonín Šustek upřesnil, jak očkování probíhá: „Vakcína se jmenuje Silgard a očkuje se ve třech fázích. Jedna dávka stojí tři a půl tisíce korun.“ Jeho kolega, gynekolog Leoš Bárta, má pro ty, kterým se zdá cena za ochranu vlastního života příliš vysoká, argument. „To je jednoduché, někdo jede na dovolenou do Egypta a někdo se dá očkovat proti rakovině děložního čípku. Zdraví je zodpovědnost každého zvlášť. Když už je člověk nemocný, dal by za ztracené zdraví třeba miliony,“uvedl lékař.

Podle jeho slov je o očkování velký zájem. „Bez důkladné osvěty nás lékařů by ale byl podstatně nižší,“ dodává Bárta. Lékaři uvádějí, že řadu lidí odrazuje cena, nicméně zdraví máme všichni jen jedno a je to trvalá investice. Podle doktora Bárty něj si toto uvědomují hlavně matky mladých dívek, kterým je očkování určeno především. Jen od března letošního roku je tak proti zákeřné nemoci v jeho ordinaci chráněno téměř třicet dívek z Opavska.

Většina pojišťoven už dnes na toto očkování přispívá. „Pojišťovna Metal- Alliance dává dívkám příspěvek dva tisíce korun, ale pouze pokud jsou ve věku dvanáct až patnáct let.“ uvedla Jana Mlčochová z olomoucké pobočky této pojišťovny. Vir, který může rakovinu děložního čípku způsobit, se jmenuje HPV – lidský papilomavir. „Během života je jím infikovaná převážná většina žen, ale těžko říct, u které se vyvine v rakovinu a u které ne,“ říká opavský gynekolog, Leoš Bárta. Odborný časopis Profem přitom uvádí, že nejzákeřnější na nákaze je to, že se vůbec nijak neprojeví. A když ano, je už většinou pozdě. Děsivá čísla amerických vědců mluví za vše. Každý rok onemocní rakovinou děložního čípku 500 000 žen. Jen v Evropě umírá každých 18 minut na tento druh rakoviny jedna žena. Původce nemoci? Obyčejný virus, se kterým se během života setká 80% žen.