Jak zabezpečit své kolo proti krádeži? Základem je dobrý zámek a bezpečný stojan, případně jiný pevný předmět, ke kterému se kolo připoutá.

„Chtěl bych v této souvislosti Opavanům připomenout důležitost využívání bezpečných cyklostojanů, které jsou rozmístěny po Opavě,“ říká Ivo Špičák ze skupiny prevence a projektů Městské policie Opava.

Ale ruku na srdce. Ani dobrý zámek občas neodolá zkušenémuzloději. Copak? Před časem byl do praxe uveden celorepublikový on-line systém čipování jízdních kol. A Městská policie v Opavě patří mezi ty, kteří systému aktivně využívají.

„Jedná se čipy, které se umístí na jízdní kolo a informace se zadají do systému. Pokud se například kolo, které se ztratí v Opavě, objeví třeba v Brně, tamní policisté či strážníci snadno zjistí, komu kolo ve skutečnosti patří. Systém je on-line a pracuje v celé republice,“ říká Ivo Špičák.

Případnému zloději ale nepomůže ani to, že kolo rozebere. Jeho jednotlivé součásti mohou totiž být opatřeny neviditelnými mikrotečkami. I ty mají stejnou funkci a lze z nich detekovat třebo to, že řidítka jsou z kola ukradenéhov Opavě.

„Zájemci o čipování kola se mohou zastavit buď u nás na služebně městské policie (Opava, ul. Krnovská 2860/71A, tel. 553 756 658), nebo zajít do prodejny Sundance na Nákladní ulici, kde čip také nainstalují,“ říká Ivo Špičák s tím, že přijít může každý, ať už je z Opavy nebo odjinud.

Instalace čipu trvá asi čtvrt hodiny a kromě čipu je kolo opatřeno i bezpečnostní nálepkou, která upozorní na fakt, že kolo je evidováno. I to může být důvodem, proč případný zloděj raději nechá vaše kolo na místě.

Jako každá služba i tato ale něco stojí. Verze čip – nálepka je za 250 korun, verze dva čipy – nálepka a mikrotečky pak vyjde na 650 korun. Vezmeme li si, že máme kolo třeba za 20 tisíc, tato investice za to jistě stojí. Co ale dělat, když kolo s čipem přesto všechno zmizí?

„Prostě si majitel sedne k internetu, otevře stránky www.krimistop.cz a své kolo v evidenci označí za ukradené. Tím tuto informaci dostanou v celé republice. A samozřejmě krádež ohlásí policii,“ vysvětluje strážník Ivo Špičák.

Majitel kola s čipem má tak daleko větší naději, že se mu jeho majetek zase vrátí.