Dnes začíná představení v 17 hodin, zítra budou vystoupení dvě, a to od 14 a od 17 hodin, v neděli se poslední show koná v 11 hodin. V cirkusu vystupuje například dvouleté prasátko Adam, které zvládá samo troubit na trumpetu. Nebo prasátko Eva, které vytáhne vlajku po kladce.

A jak se všechno zvířata naučí? Vysvětlil nám to majitel cirkusu Berosini Ferdinand Berousek. „Zvířátka se učí jenom na jídlo, za žrádlo udělají všechno. Zvířata neučíme žádné těžké věci. Baví je to a to je důležité.

Cvičíme je z 99 procent sami. Když je to naučíte, víte, jakou mají povahu a jak budou reagovat,“ řekl Berousek s tím, že na stáří už zvířata nevystupují, jsou takzvaně v důchodu a žijí s nimi.

Raritou jsou podle jeho slov artisti z Ruska, kteří dva roky pracovali v Rusku a letos jsou poprvé v ČR u jejich cirkusu.

Nejtěžší je uživit se

Berousků je celkem pět sourozenců. A jak říká Ferdinand Berousek, aby se to nepletlo, jmenuje se jejich cirkus Berosini.

Cirkusu se věnuje celý život. „Narodil jsem se v maringotce, jsem jeden z posledních, kdo se narodil v maringotce. Cirkus je tradicí už několik pokolení, narodil jsem se v tom. Člověka to musí bavit, jinak bych to nedělal. Jsem zvyklý, děti to baví. Beru to jako obživu,“ zmínil a doplnil, že nejtěžší na této práci je uživit se.

„Zvláště v dnešní době, lidé nemají dost peněz. Když nenavštěvují cirkus, nic se nestane, ale na jídlo mít musí. Do cirkusu chodí z většiny střední vrstva lidí,“ pokračuje.

Jak uvedl, s cirkusem procestovali celý svět. „Byli jsme například v Japonsku, Americe, Evropě, Řecku a dalších zemích. Každý rok se ale cirkus zmenšuje. Dnes se do šapita vejde 500 lidí, je to tou dobou,“ podotkl s tím, že největším problémem jsou artisti, vše je o penězích.

Nejoblíbenější zvíře: nosál

A jaké je jeho nejoblíbenější zvíře? „Nejraději mám nosála Matese. Má zvláštní povahu, nic ho nenaučíte. Když si ho nevšímáte, začne pískat. Když je spokojený nebo chce na sebe upozornit, tak taky píská. A je to bordelář. Nejraději ze všech má mou dceru,“ dodal.

Po vystoupeních v Opavě zamíří cirkus Berosini do Ostravy Pustkovce, kde by se měli zdržet asi dva měsíce. „Pak uvidíme, co dál,“ doplnil Ferdinand Berousek.