Nezvykle teplé počasí a prakticky žádný sníh na začátku letošního roku umožnily na některých místech opavského okresu úklid příkopů. I tentokrát se bohužel potvrdila stará pravda, že lidé jsou podél silnic schopni vyhodit úplně všechno.

Možná nejvíce byli šokováni pracovníci hradeckých technických služeb. Ti se pustili do čištění příkopů u Hradce nad Moravicí a v okolí jeho městských částí: Jakubčovic, Domoradovic, Benkovic a Kajlovce. A výsledek? Několik černých skládek, čtrnáct pneumatik, 88 stodvacetilitrových pytlů plastů a komunálního odpadu.

Tohle opravdu není legrace, nýbrž realita v příkopech v blízkosti Hradce.

Patnáct tun z příkopů

Až nezvykle vysoké lednové teploty pustily do terénu také zaměstnance Technických služeb Opava (TSO). Kromě příkopů se uklízely také černé skládky, spadané listí na komunikacích a došlo i na sběr vánočních stromků.

„Stejně jako Správa silnic Moravskoslezského kraje, také TSO opakovaně prováděly čištění padesáti kilometrů silničních příkopů, jež mají ve správě, přičemž na skládku bylo odvezeno přibližně patnáct tun odpadu, který obsahoval zejména opotřebované pneumatiky, plasty, skleněné láhve a ostatní suti," poznamenal provozně-technický náměstek TSO Martin Girášek.

Nepříjemné problémy opavských technických služeb způsobily hlavně černé skládky.

„Odstraňovaly se nepovolené skládky z pozemků ve vlastnictví statutárního města Opavy a z kontejnerových stání. Také bylo uklizeno koryto Otického příkopu v Kylešovicích. Na skládku se odvezlo více než dvanáct tun odpadu," doplnil Martin Girášek.

V Hlučíně se příkopy ještě neuklízely. Pracovníci tamějších technických služeb budou vyčkají až do března. Podle zkušeností z předchozích let se ovšem dá očekávat, že to nejspíš nebude žádná hezká podívaná.

„Lidé odpad nevyhazují pouze do příkopů, ale nechávají ho třeba i na odpočívadlech. Zde jsme v minulosti našli dokonce i staré elektrospotřebiče ledničky, pračky a tak dále. Kromě toho samozřejmě nechybí ani pytle s odpadky. Narazili jsme také na vyhozené záchody," konstatoval tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech a na závěr ještě dodal: „Do úklidu příkopů bychom se měli pustit během března."

Petr Dušek