Systematické čistění opavských silnic naráží na řidiče, kteří svá vozidla ani přes předchozí upozornění nepřemístí. Úklid pak postrádá smysl, protože jeden z jeho hlavních účelů je snížit prašnost, nebo je ekonomicky neefektivní, pokud se pracovníci technických služeb musí na místo vracet.

„Lidé si toho všímají. Je dobře, že jim není situace lhostejná, na druhé straně vyčítají nám, že si neumíme dodržování výzev k přeparkovaní zajistit," vysvětluje stanovisko vedení města náměstek primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL).

Opatření spočívá v tom, že na postizích bude spolupracovat městská i státní policie a nově také odtahová služba. „Řidičům může být vozidlo odtaženo a za určitou dobu vráceno na původní místo nebo poblíž. U takových aut navíc budou policisté monitorovat technický stav vozidel.

Předpokládám, že majitelům nebude lhostejné, když jim s auty bude manipulovat někdo jiný," pokračuje Stiborský.

Podle jeho slov vedení města také zkoumá zákonné možnosti, jakými lze náklady na odtah naúčtovat majiteli vozu. Doteď se neuposlechnutí výzvy řešilo domluvou, nebo pokutou od strážníků. „To zjevně nestačí k tomu, aby přestali být řidiči bezohlední. Pokud technické služby nemohou vyčistit celý úsek, jejich práce nemá smysl.

Obzvlášť když je suché počasí a prašnost je všeobecně zvýšená. Například během minulého týdne jsme museli dvakrát vyhlásit zhoršenou smogovou situaci. Suchu sice zabránit nemůžeme, ale vyčistit cesty ano," dodává náměstek primátora Dalibor Halátek.

Kolik bude město stát zařazení odtahové služby mezi opatření proti neukázněným řidičům se zatím neví. „V současné době tuto službu poptáváme a dle nabídnutých cen se rozhodneme, v jakých objemech ji budeme využívat. Předpokládám, že jakmile se odtah uvede do praxe, budou majitelé aut opatrnější," říká Stiborský.

První odtažení by se mohli v Opavě objevit už v průběhu září.

„Vzhledem k dovoleným, kdy se může stát, že majitelé nejsou k dispozici, se vedení města rozhodlo nové opatření zavést v průběhu září," dodala tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná. Harmonogram čistění silnic je k dispozici na stránkách technických služeb.