„Zájem o koupi nemovitostí ze strany zahraničních klientů je na Opavsku stále velký. Nejčastěji se jedná o klienty s německým pasem, kteří emigrovali a nyní se chtějí vrátit na důchod do Česka.

Další velmi početnou klientelou jsou občané Nizozemí, kteří mají zájem především o nemovitosti na vesnicích v blízkosti hor, polosamot s krásným výhledem,“ vysvětluje obchodní manažer realitní kanceláře Sting Jan Kunz s tím, že spousta majitelů nemovitostí žije v představě, že od zahraničních klientů dostanou vyšší cenu, nicméně opak je pravdou.

„Většina těchto klientů má velice dobrý přehled o tržních cenách nemovitostí a vybírají si z bohaté nabídky,“ podotkl Kunz. Vietnamští obchodníci se pak podle něj ptají především na prodejní prostory na rušných místech měst, kde je větší koncentrace lidí.

„Zájem je i o byty o velikosti 4+1 a více, případně objekty pro restaurační činnost a ubytovací zařízení,“ doplnil.V loňském roce zaznamenali mírně zvýšený zájem cizinců o koupi nemovitostí i v realitní kanceláři Atrim. „Jednalo se však o počty v řádu jednotek,“ uvedl za realitní kancelář Atrim Petr Vícha.

Na otázku, jak často se jedná o vietnamské obchodníky, pak odpověděl: „Na klientovi nepoznám, jestli se živí jako obchodník nebo novinář. Slováků bylo rozhodně víc. Pro mne osobně je důležitější, zda klient jedná seriózně, slušně a plní dohodnuté kroky.

Je mi v podstatě jedno, jestli si tu kterou nemovitost koupí domorodec nebo Měsíčňan, pokud splní všechny podmínky majitele, své zákonné povinnosti a po nějaké době vidím, že se o nemovitost dobře stará,“ zdůrazňuje.

Jak doplnil, pokud existují nějaké pochyby o původu peněz na koupi nemovitosti, je zákonnou povinností realitní kanceláře oznámit toto příslušným úřadům. „Nehledě k tomu, že na to si draze platíme finanční úřady, policii a justici,“ řekl Vícha.

Zájem cizinců o nemovitosti na Opavsku pak okomentovala i Růžena Hanslíková z Hlučínské realitní společnosti. „Zájem o koupi nemovitostí cizinci je poměrně velký. Jedná se zejména o nemovitosti v centru měst a ve výhodně položených částech obcí s velkou frekvencí osob. Ve většině případů se jedná o vietnamské obchodníky.

Zájem je neustále nejen o koupi, ale i o pronájmy obchodních a komerčních prostor,“ uvedla Růžena Hanslíková.