„Nejsem typický turista, jsem raději mezi lidmi a tady jsem potkal perfektní partu. Když budu vzpomínat na Opavu, vybaví se mi hudba, večery v opavském skateparku a hlavně kámoši," líčí Ballard. Jak je to ale s těmi cizinci, kteří jsou v Opavě trvale? I pro ně je Opava atraktivní, alespoň podle čísel z městské evidence obyvatel.

„V letech 2010 až 2012 se počet cizinců přihlášených k trvalému pobytu držel na zhruba pěti stech lidech. K poslednímu dni v roce 2013 to už bylo osm set padesát," říká Lenka Ausficírová z odboru vnitřních věcí opavského magistrátu. Většinou se jedná o občany Evropské unie, Slováky, Poláky, nebo cizince z Ukrajiny a Vietnamu. Takové národnostní spektrum ukazují data z úřadu práce.

„Za poslední tři roky v okrese Opava do evidence uchazečů o zaměstnání vstoupilo celkem 250 cizinců. Aktuálně evidujeme v našem okrese 65 uchazečů ze zemí EU a 25 uchazečů ze třetích zemí," dodává Jarmila Mateřanková, ředitelka kontaktního pracoviště opavského úřadu práce.

Počet cizinců na území města: 31.12.2010 - 496 cizinců
31.12.2011 - 492 cizinců
31.12.2012 - 490 cizinců
31.12.2013 - 849 cizinců

Data z úřadu práce:poslední tři roky: 250 cizinců, z toho 170 občanů EU (především Slováci a Poláci, také Bulhaři)
aktuálně v evidenci: 65 uchazečů ze zemí EU, 25 uchazečů z tzv.třetích zemí

Cizinci: Opava je krásná, ale někdy nudná

.Lidé jiné národnosti, kteří v Opavě zůstali dlouhodobě, v souvislosti s ní používají stejná přirovnání. Zelená, čistá a klidná. Někdy možná až příliš.

Jako například Gary Rostock (na fotografii vpravo) původem z anglického Manchesteru, kterého před lety do Opavy nepřilákaly krásy města, ale láska. „Musel jsem se rozhodnout, jestli zůstanu v Londýně, nebo sem pojedu s ní. Teď sice žijeme odděleně, máme ale sedmiletou dceru Karolínu, která mě drží v Čechách," říká Rostock. Učí angličtinu na Slezské univerzitě, poslední dobou ale vyjíždí pracovně do Brna.

„Moc rodilých mluvčích v Opavě není, z toho hlediska je to tady pro mě lepší než ve velkém městě. Kdybych byl ovšem mladší a rodilý Opavan, šel bych do Prahy nebo Vídně. Život v Opavě je pěkný, klidný, umí ale být ubíjející. Na druhé straně tady na mě mají lidé jakoby více času. Asi méně spěchají," pokračuje Rostock.

Do Opavy si přivezl bohaté muzikantské zkušenosti. V Británii byl členem známých Easterhouse a zahrál si i s punkovou legendou Buzzcocks. V hraní pokračoval i v Opavě a k hudbě má blízko také jeho dcera. „Karolína hraje na kytaru a klavír, tak doufám, že až bude hvězda, koupí mi dům na pobřeží," říká Rostock, který v Opavě a obecně u nás špatně snáší počasí.

„Neuvěřitelné jsou také prodavačky s tím svým A dál? Také mi přijde, že lidé tady víc kouří, což si nedovedu vysvětlit," poukázal Rostock.

.Skutečnost, že Opava patří mezi menší města, ale vyhovuje Meeně Ferik (na fotografii vlevo), Angličance s indickými kořeny. „Opava mi svou velikostí naprosto vyhovuje. Všude se dá dojít pěšky v rozumné době, navíc dost často potkám kamarády a známé tváře. Obyvatelé Opavy jsou hrdí na svoje město i jeho okolí. A dělají dobře.

Mám také dobré zkušenosti s lidmi ochotnými pomoci v nesnázích, obzvlášť zpočátku mého pobytu," popisuje Ferik, která přicestovala do města před dvanácti lety.

Oceňuje především dostatek parků a prostředí. Mám ráda procházky kolem řeky, Městské sady taky hodně prokoukly za poslední dva roky. Jen ta zima s ledem a sněhem je pro mě pořád nezvyk, i když v posledních letech se zimní počasí hodně blížilo tomu anglickému," připojuje Ferik.

.Stejně dlouho je v Opavě i fotograf Marco Ceccaroni z Itálie (na fotografii vpravo). Z jeho pohledu má Opava jeden výrazný nedostatek. „Chybí mi tady moře. Pokud to nebudu brát v potaz, je to moc krásné město. Co se týká lidí, tak jsou přátelští, i když proti Italům méně hovorní.

Zatímco v Itálii mluví, i když neznají všechna slovíčka, Opavan se do konverzace nepustí už třeba kvůli tomu, že nezná jediné slovíčko," uzavírá padesátiletý Ceccaroni.