Sázkou na tohoto nadějného, sympatického vědce děkan fakulty Zdeněk Stuchlík „vyhrál", protože Claudio, jak mu zde všichni říkají, dělá škole čest a dobré jméno. Je totiž autorem nejlepší doktorské práce, která vznikla v oboru fyziky za rok 2013 na italských univerzitách.

Třebaže již jen její název může laikům činit potíže, je správné ho zde uvést. Zní takto: Základy kinetické teorie pro astrofyzikální plazma s aplikací na akreční disky a elektromagnetické záření.

Prestižní cenu, na kterou si neúspěšně brousilo zuby šestatřicet Claudiových konkurentů, převzal mladý fyzik letos v červnu v sicilském městě Taormina.

Podle slov děkana Stuchlíka je Claudio opravdu výjimečný talent. Přestože pracuje na jedné z nejobtížnějších disciplín teoretické fyziky kinetické teorii a jejím propojení na obecně relativistické efekty dosahuje výjimečných výsledků.

„V předních světových časopisech bylo zveřejněno asi čtyřicet jeho prací. Našich společných prací pak bylo během jeho krátkého působení na naší fakultě publikováno již osm," zdůraznil děkan.

Claudia si vybral do svého týmu poté, co se s ním před pěti lety setkal v Terstu, kde mladík studoval Mezinárodní školu pokročilých studií určenou pouze doktorandům. Tak začala spolupráce založená mimo jiné na dobrých vzájemných vztazích a přátelství s ostatními kolegy doktorandy Ústavu fyziky. Claudio se mohl přestěhovat do Opavy, kde působí zhruba rok a půl.

„Více než velké metropole mám rád menší města. A Opava je navíc pěkné město. Podstatní jsou však pro mě lidé, s nimiž tady spolupracuji. A ti jsou skvělí," říká Claudio, který si v Opavě nemůže zvyknout pouze na jednu jedinou věc: naše zimy a chlad. Právě proto si nyní užíval pěkných letních dní. Natrvalo zde však zůstat nemíní.

„Pokud budu mít šanci získat práci, vrátím se domů, do Itálie," přiznává.

Italský fyzik, kterého můžete v ulicích Opavy potkat jako nenápadného muže v tričku, kraťasech a teniskách, nedá na Slezskou univerzitu dopustit.

„Přišel jsem zde mj. proto, protože zde působí či sem zvenku přijíždí skupina vynikajících odborníků, expertů. Dávají studentům možnost samostatně se vyvíjet, věnovat se tomu, oč mají zájem, a to na velmi vysoké úrovni. Možnost spolupracovat se světem je zde velká," říká uznale Claudio.

Středoškolákům, které čeká rozhodnutí, kam na vysokou školu, vzkazuje: „Běžte studovat fyziku. Nebojte se jí. Pokrývá řadu jiných oborů a může být i zábavná. Navíc relativistická fyzika, které se věnujeme, se dá kromě Prahy studovat právě jen v Opavě."