Až jedenáct automobilů denně využívá služeb CNG stanice, která už skoro šest měsíců funguje na sídlišti OKD v ulici Čs. Armády v Hlučíně. Do provozu byla uvedena 20. února letošního roku a za tu dobu sem přijelo už téměř 1600 aut.

CNG stanice v Hlučíně.„Určena je k plnění osobních a užitkových vozidel stlačeným zemním plynem v režimu samoobslužné veřejné plnicí stanice. Plnění vozidel je zajištěno prostřednictvím stojanu s kapacitou plnění až padesát kilogramů za minutu. Stojan je napojen pomocí datové přípojky na kartové platební centrum a centrum plateb takzvanými kartami CNG,“ vysvětluje mluvčí Hlučína Kristina Neničková. Kromě CNG slouží stanice i elektromobilům, svůj vůz si tady zatím nabilo 98 řidičů.

„Čím budou plnicí stanice CNG a elektrodobíjení dostupnější, tím větší je předpoklad, že se řidiči při koupi přikloní k výběru vozu šetrného k životnímu prostředí,“ mínil ještě před otevřením stanice starosta Hlučína Pavel Paschek.

CNG si mohou v opavském okrese kromě Hlučína lidé natankovat už jen v Opavě. V dalších částech Moravskoslezského kraje se nachází hned několik dalších stanic, například v Krnově, Ostravě, Karviné, Havířově, Třinci, Frýdku-Místku, Jablunkově, Frýdlantu nad Ostravicí a Novém Jičíně.

Ekologicky smýšlí i ve slezské metropoli. Aktuálně tady totiž běží soutěž na dodavatele elektromobilu. „Chceme jím nahradit starý automobil, který se bude vyřazovat. Elektromobil bude používat odbor životního prostředí. Vítězného dodavatele bychom měli vědět do konce srpna. Předpokládaná cena je 900 tisíc, z toho 250 pokryje dotace,“ přiblížil náměstek opavského primátora Michal Jedlička.