Město chce totiž budovu Slezanky koupit a pokud se vše podaří, následně třeba i zbourat. Co pak s volným prostorem?

Například kastelánka raduňského zámku Eva Kolářová by volný prostor využila jako klidovou zónu. „Líbil by se mi tam volný prostor s venkovní kavárničkou a cukrárnou. Takových zahrádek je sice v Opavě dost, ale většinou jsou nevhodně umístěné.

Návštěvníci a chodci, cyklisté nebo skateboarďáci se u nich vzájemně obtěžují. Prostor místo Slezanky by byl ideální pro odpočinkovou náplň s prolézačkami a dalšími atrakcemi pro děti. Park na Dolním náměstí nějak nemám ráda, připadá mi hodně studený až sterilní,“ míní kastelánka a historička umění.

S jejím názorem se ztotožňuje i ředitel Slezského divadla Jindřich Pasker. „Jsem člověk nakloněný přírodě, a proto bych uvítal, kdyby na tom místě nestálo vůbec nic. Opavské centrum je už tak hodně zastavěné a potřebovalo by trochu provzdušnit.

Místo Slezanky by se mi líbil klidový prostor s trávou, stromy, lavičkami a nějakými atrakcemi pro děti, aby si tam mohly hrát. Do takové klidové zóny bych rozhodně nepustil cyklisty, bruslaře nebo skateboardy,“ odpověděl Pasker.

Vedoucí oddělení dokumentace Národního památkového ústavu v Ostravě Dana Kouřilová je spíše pro rekonstrukci „Opravdu nevím, co by tam bylo lepší. Je to zažitý objem, není bůhvíjak kvalitní, ale neuráží. Obávám se, že radikální přestavbu od základů by prostor, kde Slezanka stojí, nemusel unést. Pracovala bych ve stejném objemu, ale s kvalitnějším materiálem,“ uvedla.

Architekt Tomáš Bindr by rozhodně Hornímu náměstí nepřál jakési kopie původních fasád domů, které spíše připomínají kulisy. „Jednoduchá horizontální linie Slezanky pokorně podtrhuje historické objekty kostela Panny Marie, Hlásky a divadla. Nekonkuruje jim,“ uvedl architekt.

„Slezanka by měla být při rekonstrukci chápaná jako jednotný celek, nepopírající logiku doby svého vzniku. Nové prostory musí více komunikovat s parterem náměstí a parku, bezbariérově se otevřít pasantům,“ doplnil Bindr.

Pokud tedy zastupitelé příští úterý koupi Slezanky schválí, bude podle primátora Opavy Zbyňka Stanjury (ODS) důležité získat cizí zdroje k nákupu budovy. Radní totiž navrhují budovu odkoupit za 270 milionů. Podle jeho slov se na jednání zastupitelstva dá očekávat zahájení odborné debaty.

„Jsou v zásadě možné dva přístupy. Buď rekonstrukce stávajících objektů nebo demolice,“ uvedl Stanjura. Podle něj se dá předpokládat, že debata poběží minimálně rok a půl, ale možná že i čtyři roky.

„Do té doby bude obchodní centrum fungovat ve stávající budově, vlastníkem bude město a výnosy půjdou do městského rozpočtu,“ upřesnil Stanjura. Objekt Slezanky tvoří komplex několika budov, které vlastní několik subjektů. Pravá část budovy od podchodu směrem k budově divadla je ve výhradním vlastnictví Jiřího Škamrady, zatímco o vlastnictví levé části se dělí město Opava s prodejnou Tempo, Čedokem a opět Jiřím Škamradou.

(azu, mif, jih)