V létě začne jejich dlouho očekávaná oprava, respektive první etapa rekonstrukce. A bude důsledná, protože se zjistilo, že arkády jsou podmáčeny a hrozí jejich zřícení.

Západní část severního obchvatu Opavy se bude stavět i letos. Poslední aktuální snímky z listopadu 2021.
Co letos čeká Opavsko? Oprava zimáku, zámku, nový inline areál či parkovací dům

Celá akce přijde město na dva miliony korun. Původně se počítalo s nižší částkou, ale právě kvůli podmáčení budovy se suma navýšila.

„Roky do arkád zatékalo a nyní hrozí, že se zřítí. Spodní část tedy budeme muset zpevnit piloty. Součástí této první etapy bude také nová střecha a zavedení elektřiny,“ upřesňuje opavský primátor Tomáš Navrátil.

Místo vandalů výstavy soch, obrazů, koncerty i občerstvení

Na aktuálním stavu arkád mají svůj lví podíl i již řečení bezdomovci, kteří zde několik let žili. Ruku k dílu přiložili rovněž vandalové a sprejeři.

Jakmile bude hotová první fáze oprav, pustí se radnice do té druhé. Výsledkem bude upravení prostranství kolem arkád, které uzavřou skleněné vitríny. V budoucnu se sem lidé budou moci vypravit třeba na výstavy soch, obrazů nebo na koncert. U toho se budou moci občerstvit.

Cyklovýlet v příhraničí by se mohl prodražit. Poláci řeší problematiku dětí s cyklistickým průkazem..
Rodinný cyklovýlet? Polsko zavedlo mastné pokuty pro dítě na kole bez řidičáku

V Opavě tak vyroste zbrusu nové kulturní centrum. Dohlížet na něj budou mimo jiné i kamery, protože magistrát chce arkády důsledněji monitorovat, kdyby se bezdomovcům zachtělo vrátit se sem zpátky.Arkády na okraji Dvořákových sadů dlouho chátraly.

Město s tím nic moc udělat nemohlo, protože objekt mu nepatřil. Vlastnilo jej Biskupství ostravsko-opavské. Arkády však velice důvěrně znali zaměstnanci technických služeb, kteří zde denně museli uklízet a i strážníci, kteří sem zase jezdili krotit bezdomovce.

Teprve zkraje roku 2018 získalo arkády město do svého vlastnictví.