Předchozí
1 z 7
Další

Deník požádal o komentář k uplynulým volbám některé politiky z opavského okresu. Jak výsledky vnímají a komu odevzdají svůj hlas ve druhém kole, které se odehraje 27. a 28. ledna?

Tomáš Navrátil, primátor Opavy, ANO 2011

Tomáš Navrátil.Tomáš Navrátil.Zdroj: Deník

První kolo dopadlo podle očekávání. Takto jsem i předpokládal, že to bude. Domníval jsem se sice, že více získá pan Babiš, ale čekal jsem, že z prvního kola postoupí generál Pavel a pan Andrej Babiš. Co se druhého kola týká, tak budu svou volbu opakovat, podpořím znovu Andreje Babiše.

Igor Hendrych, poslanec, zastupitel Opavy, ANO 2011

Igor Hendrych.Igor Hendrych.Zdroj: Deník

Výsledek hodnotím pozitivně, první dvě místa odpovídají předvolebním průzkumům, pro mě to tedy překvapení není a jsem rád, že to takto dopadlo. Rozdíl je malý, výsledek je těsný. Trochu mě překvapilo, že paní Nerudová měla oproti průzkumům hlasů méně. Ve druhém kole podpořím pana Babiše.

Monika Brzesková, starostka Kravař, KDU-ČSL

Monika Brzesková.Monika Brzesková.Zdroj: Deník

Tento výsledek jsem čekala a není pro mě překvapující. Ve druhém kole prezidentské volby podpořím pana generála Pavla.

Herbert Pavera, starosta Bolatic, senátor, předseda Sdružení obcí Hlučínska, TOP 09

Herbert Pavera.Herbert Pavera.Zdroj: Deník

Mám velkou radost, že pan generál Petr Pavel volby vyhrál, když přeskočil pana Babiše, byla to euforie a upřímně jsem velmi dojatý. Věřím, že pana Pavla lidé podpoří i ve druhém kole, protože se domnívám, že je to člověk, kterému mohu věřit a který bude respektován u nás i ve světě. Pana generála jsem volil už v prvním kole, v tom druhém jej samozřejmě podpořím také a budu věřit, že všichni mí známí, kolegové, přátelé, tak rovněž učiní.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák při fotografování pro Deník, 23. února 2022 v Ostravě.Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Pro mě byl tento výsledek předvídatelný, byť jsem očekával, že paní Nerudová získá více procent hlasů. O dvou postupujících do druhého kola však nebylo pochyb. Nepřekvapilo mě nic celorepublikově ani v regionu, pořád se to nese v rytmu, jaký známe i z jiných voleb. Tam je však podíl faktoru „antibabiš“, který je ve společnosti už několik let, výrazně silnější. Úžasný výsledek je pro mě samotná volební účast – čím více lidí bude chodit volit, tím lépe. Není to jako u senátorů, které volí několik tisíc lidí, jasně to dokládá mandát kandidátů a posléze i odráží sebevědomí vítěze. Co se týče mé volby pro druhé kolo, držím své stanovisko, neměním náladu, podle toho, jak fouká vítr. Jsem a zůstanu konzistentní ve volbě generála Pavla.

Aleš Juchelka (ANO), poslanec

Aleš JuchelkaAleš JuchelkaZdroj: ANO

Výsledky odpovídají tomu, co jsem očekával. Šokovalo mě, jak málo hlasů dostala Danuše Nerudová, to bylo skutečně velké překvapení. Samozřejmě kvituji, že se do druhého kola dostal Andrej Babiš a že mu voliči dali takovou podporu. Volební účast byla vysoká, což je skvělé. Víte, že Andrej Babiš dostal o víc než půl milionu hlasů víc než celé hnutí ANO ve sněmovních volbách v roce 2021? Nyní se během 14denní práce rozhodne, kdo bude prezidentem České republiky. Moje volba ve druhém kole bude stejná jako v kole prvním – Andrej Babiš. Nechci mít totiž na hradě vojenského rozvědčíka. To je jasná motivace. Rozumím třiceti letům jeho kariéry, ale nechci volit nebezpečí na Hrad.