Policie proto už déle než týden žádá o pomoc veřejnost. Je totiž nutné vše zdokumentovat.

Jak potvrdil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský, v některých případech se stává, že řidič z místa nehody ujede. „Řidiči ujíždějí hlavně při střetu s cyklistou či chodcem, nebo v případech, kdy dojde jen k lehkému ťuknutí. Například, když se srazí jen zrcátky,“ vysvětluje Černohorský.

Pomáhají kamery i lidé

Velkou roli pak podle jeho slov hraje i strach, alkohol či to, že dotyčný nevlastní řidičský průkaz. „Stává se také, že nabourají do zaparkovaného auta a ujedou. Myslí si, že se na to nepřijde. V současnosti jsou však už na mnoha místech kamery. Navíc nám pomáhají i lidé,“ pokračuje Černohorský a dodává: „Řidiči se někdy z pocitu viny přihlásí sami.“

Jak popisuje, některé střety mohou být i nevědomé. To je podle Černohorského příklad nákladních vozidel, které drobnější náraz vůbec nezaregistrují.

Neposkytnout první pomoc je trestný čin

V každém případě by řidiči neměli z místa nehody ujíždět. „Pokud je to u nehody bez zranění, mělo by se to nahlásit kvůli pojistné události. Pokud tam zranění je, musí se to ihned hlásit. Lidé, kteří způsobí nehodu, nesmí odjíždět. Měli by přivolat pomoc a policii. Jinak mohou být obviněni z trestného činu neposkytnutí první pomoci. A to i v případě, kdy viníky nejsou,“podotkl René Černohorský se slovy, že pokud si zranění vyžádá dobu léčení delší než čtrnáct dní, může jít o trestný čin ublížení na zdraví. „Řidiči by měli vždy zůstat na místě a počkat, až se vše vyšetří,“ zmínil.

Na řidiče se většinou přijde

Jak Černohorský zdůraznil, jakmile řidič ujede, veškeré svědecké výpovědi a věci, které by měl k dobru, se ztratí. „Na místě zůstávají stopy. Navíc nám pomáhají svědci, média a celá široká veřejnost. Když už se něco stane, je lepší zůstat na místě. Na řidiče se stejně většinou přijde,“ dodal na závěr tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.