Položka je to takřka milionová, město na ni přispívá zhruba deseti procenty. Chemický monitoring je zajišťován Moravskoslezským krajem a Krajským hasičským záchranným sborem.

„Přispíváním deseti procent na tento chemický monitoring se město zavázalo v loňském roce. Činí to zhruba sto tisíc korun," uvedla tisková mluvčí Opavy Lada Dobrovolná s tím, že zbylých devadesát procent hradí kraj.

A proč vlastně město chemický monitoring potřebuje? Kdyby totiž unikl nebezpečný čpavek, který se nachází na opavském zimním stadionu, mohlo by to znamenat katastrofu. „Jedná se o to, že v zimním stadionu je velký zdroj čpavku, který když unikne, tak likviduje vše živé. Tedy i malá havárie může znamenat ohrožení na životech," vysvětlil náměstek primátora Dalibor Halátek.

Proto jsou v blízkosti stadionu umístěna čtyři čidla. Konkrétně se jedná o Mendelovo gymnázium, Vyšší odbornou a hotelovou školu v Praskově ulici, Střední průmyslovou školu strojní a Slezské muzeum. „Je to systém vizuální akustické signalizace, který upozorní ve chvíli. když v místnosti unikne jenom trošku čpavku," popisuje Dalibor Halátek.

Tento systém pak dále informuje formální složky, jakou jsou například hasiči. „Ale samozřejmě by k této situaci nemělo dojít, děláme vše pro to," ujistil na závěr Halátek.