„Nyní budeme sestavovat kandidátku. Věřím, že se podaří prosadit nové tváře na dalších místech kandidátky," podotkl Radim Křupala.

Na otázku naší redakce, zda je v případě vítězství ČSSD v komunálních volbách připraven jako lídr uvažovat o postu primátora, Křupala odpověděl: „Naším cílem je především vyhrát komunální volby, z čehož plyne i tato eventualita."

Tento třiatřicetiletý stávající ředitel Seniorcentra v Opavě Kateřinkách patří v opavské ČSSD k tzv. novému proudu rozcházejícím se v mnohém s názory a postoji dlouhodobých „neprůstřelných matadorů", kteří se vyprofilovali za éry spolupráce s ODS.

Kdo je Radim KřupalaV ČSSD je od roku 2001. Od roku 2012 je předsedou MO ČSSD Opava, místopředsedou je Tomáš Navrátil. Křupala upadl v nemilost před třemi lety, po komunálních volbách v říjnu 2010, kdy svým hlasem nepodpořil staronovou koalici ČSSD a ODS. Jeho chybějící hlas tak pomohl suverénnímu vítězi voleb v Opavě, jímž se stalo tehdejší SOS pro Opavu.

Křupala byl loni v říjnu vyloučen z klubu zastupitelů ČSSD, a to navzdory nesouhlasu výboru Místní organizace (MO) ČSSD v Opavě, který se za něho jednoznačně postavil.

Ke Křupalově odvolání došlo poté, co se do čela klubu zastupitelů ČSSD dostal David Horák, který tento post zaujal po Václavu Klučkovi. Klučka rezignoval koncem loňského září. O této rošádě mezi sociálními demokraty jsme vás podrobně informovali.

Zdeněk Jirásek: Mám jiné pojetí politiky a života než pan Křupala

Současný primátor Opavy Zdeněk Jirásek (ČSSD) byl stejně jako Radim Křupala nominován na pozici lídra. Rozhodl se však odstoupit. Proč? Zde je jeho vyjádření, které poskytl naší redakci:

„Odstoupil jsem při mém vystoupení, kterým se tento bod schůze zahajoval. Vedlo mě k tomu přesvědčení, že mám jiné pojetí politiky a patrně i života než má pan Křupala. Nesouhlasím s metodami, které on a okruh lidí okolo něho využívá.

Vidím také řadu problémů v komunální politice, jimž se nelze v budoucím čase vyhnout. Do komunálních voleb budu dále zastávat funkci primátora, po nich budu působit na Slezské univerzitě."