„Bydlím nedaleko čističky na Polní ulici a hlavně v létě se tam nedá vydržet, jak to tam smrdí. Takže bych chtěl vědět, jestli se s čističkou něco bude dít, abychom tam už tak netrpěli. Hlavně v létě je to šílené,“ uvedl dvaasedmdesátiletý Karel Záleský z Opavy.

Na jeho dotaz odpovídá tiskový mluvčí opavské radnice Milan Freiberg. „Zápach z čistírny odpadních vod (dále ČOV) je letitý problém. V uvedené lokalitě jsou celkem tři zdroje zápachu a všechny jsou problémové. Jde o výrobnu masa, ČOV a kompostárnu.

Výrobna masa i ČOV již provedly řadu opatření, které vedly ke snížení zápachu,“ uvedl Freiberg s tím, že podle pracovníků odboru životního prostředí je největším problémem v této oblasti průmyslová kompostárna.

„V minulosti byl v této lokalitě proveden jak průzkum dotazníkovou metodou, tak na základě objednávky statutárního města Opavy měření pachů Krajským zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě. Tento průzkum i měření vycházely z možností tehdejší legislativy. Pro úplnost uvádíme, že město Opava nemá pravomoc kontrolovat pachové látky u těchto provozovatelů,“ pokračuje Freiberg a dodává, že v této lokalitě bylo provedeno místní šetření orgány České inspekce životního prostředí.

„Kontrola nezjistila zjevné porušení zákona o ochraně ovzduší či provozního řádu. Kontrolované subjekty zpracovávají biologický materiál, který při anaerobních, aerobních a vyhnívacích procesech bude vždy vykazovat vývin pachových látek.

Kontrola konstatovala, že vymístění provozoven jinam je téměř nemožné, protože nepřekračují zákonné normy,“ uvedl. Nakonec zmínil, že v současné době nelze vymáhat plnění emisních limitů pro pachové látky, protože tyto limity byly zrušeny vyhláškou v roce 2006.