Malí čtenáři se vracejí

„Dnes už je to lepší, děti se vracejí ke knihám a čtou mnohem více než v předešlých letech,“ uvedly knihovnice dětského oddělení. Ještě donedávna opavská mládež navštěvovala prostory přeplněné knižními tituly jen zřídka. Dnes se situace, kdy žáci a studenti stahují obsahy knih povinné četby z internetu, zlepšuje.

Nemalou zásluhu nesou nejen rodiče dětí, ale také pedagogové a knihovníci. „Začali jsme pořádat besedy na různá témata a pro všechny věkové kategorie. Paní učitelky s žáky chodí pravidelně jednou za měsíc k nám na besedu a pak si půjčí knihy daného tématu, se kterým se zrovna seznámili.

Za uplynulý měsíc tituly vrátí a po dalším dopoledni u nás si půjčí jiné,“ pokračovala knihovnice a dodala, že si děti splní povinnou četbu a zároveň si od malička prohlubují lásku ke knihám.

Dozvěděli jsme se, že zrovna letí upíři. Edice knih Twilight ságy je nejčastější vypůjčkou. U prvňáčků vítězí první čtení různých titulů a u mladých chlapců samozřejmě sci-fi, právě teď autora Johna Flanagana.

Láska pro dámy, napětí pro pány

Dospěláci jsou vybíravější. „Nejvíce půjčujeme beletrii a naučné knihy. Ženy, hlavně starší dámy, čtou převážně červenou knihovnu. Pánové dobrodružnou literaturu, krimi nebo thrillery,“ vysvětluje Eva Lesová z oddělení pro dospělé.

„Studenti si nejčastěji půjčují knihy, které mají zařazené v povinné četbě. Vysokoškoláci také, ale více se orientují na odborné tituly. Chodí k nám i spoustu čtenářů, kteří mají určité zaměření. Většinou shánějí knihy oblíbeného spisovatele, podle určitých žánrů nebo témat, která jsou blízká jejich profesím a koníčkům,“ dodává knihovnice.

Ve studovně jsme zjistili, že pravidelnými návštěvníky jsou v dopoledních hodinách důchodci a v odpoledních studenti. Senioři chodí pročítat převážně denní tisk a časopisy s týdenní periodicitou. Studenti hledají především odborné knihy a tiskoviny.

Jediná místnost, ve které je celý den plno, je multimediální studovna vybavená internetem.

Lidé: Jaké knihy si půjčujeme nejčastěji

Důchodce Milan Turoň navštěvuje pravidelně studovnu. „Téměř každý den chodím do čítárny. Mají aktuální výtisky všech hlavních deníků, co u nás vycházejí. Kdybych si je měl všechny každý den kupovat, spočítejte si sama, kolik by mě to stálo peněz. Tady jim chodí nejen deníky, ale i týdeníky. Domů si půjčuji hlavně Ekonom a Týden. Bohužel tady nemají Euro, tak pro něj chodím do Kateřinek. Mám to ale blíže domů, takže mi to vůbec nevadí,“ prozradil na sebe.

V dětském oddělení si vybírala knížky zaměstnankyně místní tiskárny Radka Adamcová. Říkala, že si půjčuje pohádky pro svou devítiletou dcerku a pro sebe tvořivé příručky. Student Slezské Univerzity Jiří Gebauer přiznává, že je vášnivým milovníkem fantasy a sci-fi. „Přečetl jsem jich snad stovky,“ upřesňuje Jiří a dodává, že současně musí číst i naučnou literaturu kvůli školy.

Zuzana Kanovská