Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtrnáctileté děti trestně odpovědné? Co na to odborníci?

Opava - Poslanecká sněmovna schválila nový zákon o snížení trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let. Co na to říkají některé osobnosti Opavska, které mají k tomu z hlediska své profese co říci?

20.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Soudce Vladimír Polášek je proti

„Pokud trestní odpovědnost klesne, musí mít dopad na další sociální a jiné aspekty. Upřednostňuji stávající věkovou hranici s tím, že mladší pachatelé závažné trestné činnosti musejí být umístěni do detenčních ústavů nebo jiných střežených zařízení,“ říká soudce Polášek.

V některých státech USA je trestní odpovědnost dokonce pod deseti lety a v některých evropských zemích, například ve Velké Británii, je rovněž nižší než patnáct let. Totéž se týká Irska a v některých případech i Francie a Španělska.

„Dobrat se konkrétní rozumové úrovně třeba u osmiletého dítěte je podle mne dost těžké. Takové dítě vzhledem ke svému duševnímu vývoji sotva odhaduje nebezpečnost jednání,“ dodává Vladimír Polášek.

Nový zákon musí řešit návazné problémy

Vedoucí opavské Probační a mediační služby Petr Zahnaš upozorňuje na problémy, související s tématem. Konstatuje, že mladistvých, odsouzených k odnětí svobody, je v republice jen kolem dvou set´a patnáctiletých je pouhé minimum z nich.

„Z velké části jsou starší, neboť od svého patnáctého roku již většinou byli, často opakovaně, soudem alternativně řešeni. A k odnětí svobody je soud odsoudí až když vyčerpal jiné, zákonem dané možnosti. Výrazný nárůst vězněných čtrnáctiletých tedy s největší pravděpodobností nehrozí,“ míní Petr Zahnaš.

Druhý aspekt vidí v řešení dalších věcí, které se snížením trestní odpovědnosti souvisejí, Vedle snížení hranice začátku beztrestného sexuálního. života například i to, že povinnou školní docházku většinou nelze stihnout ukončit dříve než v 15 letech.

„Vězeňský systém bude složitě řešit, jak ji v plném rozsahu zajistit pro jednoho nebo dva vazebně stíhané čtrnáctileté mladistvé,“ upozorňuje Petr Zahnaš.

Potrestání je na místě

Předseda opavského soudu Jiří Urban, který trestnou činnost mladistvých na soudě řeší, byl dříve přesvědčen o tom, že děti by trestány být neměly. V současné době už dospěl k jinému poznatku.

„Nazrála doba, kdy je i potrestání čtrnáctiletého pachatele na místě. Jejich činy se už dostávají do kategorie nejzávažnějších případů, a proto je potřeba, aby se za ně k soudu dostali. V rámci trestního řízení jsme schopni rozumové schopnosti individuálně rozlišit a posoudit při rozhodování, jestli má být dotyčný souzen nebo ne,“ míní Jiří Urban.

Opavskou věznici mladiství opustí

Ředitel opavské věznice Ivo Turok zatím neví, do jaké míry může nový zákon něco vyřešit, ale je si vědom toho, že kriminalita mladistvých musí být řešena. V opavské věznici si tresty převážně za násilné činy nebo za recidivitu v současnosti odpykává kolem šestapadesáti mladistvých odsouzených.

Mnozí z nich využívali školské vzdělávací středisko, umístěné přímo v zařízení. Rekvalifikačními kurzy si v něm doplňovali vzdělání ve dvouletém učebním oboru Dělník v elektrotechnickém průmyslu.

„V návaznosti na chystané detenční oddělení budou všichni naši mladiství vězni koncem roku přemístěni do věznice ve Všehrdech a předpokládám, že mezi nimi v budoucnu moc čtrnáctiletých nebude,“ říká Ivo Turok.

Autor: Jitka Hrušková

20.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení