„Není. Se současnými dodavateli máme uzavřeny dlouhodobé smlouvy na dodávku cukrovky do roku 2016 a máme zájem dokonce o nové pěstitele," říká agronomický ředitel opavského cukrovaru Karel Veverka.

Pravidelná cukrovarnická kampaň začala 7. září a ještě neskončila. Stroje v závodu utichají zpravidla na přelomu prosince a ledna, ale v této letošní kampani budou společně s lidmi v třísměnném provozu pracovat až do poslední únorové dekády.

Tak dlouhou kampaň nepamatují ani pamětníci. Na svědomí ji má příznivé loňské počasí, při kterém se cukrovce na polích dařilo. „Jedná se o nejvyšší výnos cukrovky v historii našeho cukrovaru," konstatuje Karel Veverka.

V Moravskoslezském kraji působí opavský cukrovar jako jediný a ještě v roce 1996 měl 165 dodavatelů řepy. V současnosti spolupracuje s pětaosmdesáti dodavateli především ze severní Moravy.

Historie opavského cukrovarnictví se začala odvíjet od roku 1870 zahájením první kampaně. Surovárna podlehla roku 1905 požáru a do technologie se začalo investovat až po první světové válce. Stroje a přístroje však druhá světová válka z větší části zničila a závod v Opavě Vávrovicích už ve své prvotní podobě dosloužil.

V roce 1949 byly zahájeny práce na výstavbě nového cukrovaru, ze kterého začal cukr vycházet poprvé během kampaně roku 1953.

S přibývajícími léty byl opavský závod dál modernizován a v roce 1989 patřil mezi devět závodů Severomoravských cukrovarů. V roce 1992 spadal pod společnost 1. Slezká a.s. a od roku 1998 se stal součástí nadnárodní rakouské společnosti Agrana. Dnes je závodem Moravskoslezských cukrovarů.

V současné době jsou v republice kromě opavského funkční už jen cukrovary v Dobrovici, v Českém Meziříčí, v Hrušovanech nad Jevišovkou, v Litovli, ve Vrbátkách a v Prosenici.

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník. Na Rybníčku 56, Opava nebo na e-mail redakce.opavsky@denik.cz.