Nácvik byl součástí projektu Riders. Jedná se o speciální výcvik bojové jednotky, který pro Armádu České republiky zabezpečuje a koordinuje tým instruktorů z Bezpečnostní informační služby. V první části je zaměřen převážně na řidiče, kteří musí bezchybně zvládat vozidlo na různém povrchu a v různé rychlosti.

„Filozofie projektu je postavena především na tom, že řidiči musí být takříkajíc vyježdění a musí přesně vědět, jak jejich vozidlo reaguje. Jakmile řidiči zvládnou tuto základní část, mohou postoupit do vyššího stupně a začínají se učit řidičskou taktiku, a to jak za přesunu, tak i při zastavení a odražení útoku," uvádí tisková a informační důstojnice 7. mechanizované brigády Martina Štěpánková.

Postupně se má poté pozornost zaměřit na činnost celého týmu ve vozidle při různých situacích, a to jak těch bojových, tak při plnění běžného úkolu patrolování a doprovodu VIP osob na jednání. Nebude scházet střelecká příprava ani bojové drily. Na závěr se uskuteční cvičení a trénink zvládnutí bojové situace.

Kromě jiného se v rámci Riders zkouší navíc také spolupráce při navádění vzdušné podpory, kdy velitel pozemní jednotky komunikuje přímo s piloty vrtulníku či letounu.

Proč však vedli výcvik členové české zpravodajské služby, a ne jen vojenští instruktoři? Odpověď je dána obsahem úkolů, které bude muset jednotka v afghánské provincii Wardak zvládat. „Bude to něco mezi vojenskou a policejní činností. Z každé oblasti něco. Proto se s námi podělili o zkušenosti pracovníci BIS," vysvětluje Martina Štěpánková.

Jednotku MAT WARDAK tvoří vojáci 71. mechanizovaného praporu Hranice a na misi by do Aghánistánu měli být nasazeni v březnu příštího roku.

Jde o nový typ jednotky, a to vojenský poradní tým. Má nahradit dosavadní vojenský výcvikový a poradní tým, který na místě působil dříve. V čem je rozdíl? Zatímco původní jednotka měla za úkol vycvičovat všechny zdejší vojáky a policisty, takže s trochou nadsázky učili střílet, bojovat a prosazovat zákon každého jednotlivého člena afghánských ozbrojených a bezpečnostních sil, nový tým již bude mentorovat pouze jejich velení.

První etapa projektu Riders, realizovaná ve vojenském prostoru Libavá, který se rozkládá na území několika okresů včetně Opavy, proběhla úspěšně. Nyní čekají tytéž vojáky další části výcviku sloužící k prohloubení jejich schopností a odolnosti.