Snad každý, kdo jel po silnici na kole, má nějakou negativní zkušenost s provozem. Cyklista na Opavsku zažívá horké chvilky. Šestadvacetiletý Jan Obrusník z Kobeřic svádí boj s automobily téměř denně. „Cyklisté to na našich silnicích nemají lehké. Jakž takž ohleduplně se řidiči chovají k cyklistovi, který nepoužívá ochranné prostředky a vybavení jako je přilba a reflexní nášivky nebo vesty. K těm, kteří se těmito prostředky chrání, jsou řidiči drsnější, protože si asi myslí, že to nějak zvládnou,“ říká Obrusník.

Na otázku co hlavně by řidičům vytkl a kteří cyklisty berou na vědomí nejméně, odpovídá: „Nejhorší je, když při objíždění cyklisty řidič nebliká nebo projede těsně kolem, aby se nesrazil s protijedoucím autem. Nenapadne ho zpomalit. Nejhorší zkušenosti mám osobně s mladými kluky, kteří mají stará nebo tuningová auta. Ti na nás doslova kašlou. A samozřejmě i řidiči kamionů, ale ti se zlepšují,“ dodává. A co si myslí o řešení situace? Podle Obrusníka by bylo řešení v pruzích na okrajích silnic jen pro cyklisty, jak je to běžné v západních zemích. Podle něj je ukázkovým městem Břeclav, kde takovéto pruhy mají, a oproti nám na Opavsku mají vyznavači jízdy na kole na růžích ustláno. S takovým značením se setkáme také v Opavě například v Ratibořské ulici směrem z města.

Od začátku letošního roku bylo na území okresu zaznamenáno celkem devětadvacet nehod cyklistůl, což je oproti stejnému období loňského roku o dvě méně. Jeden cyklista při nehodě zahynul. Ve třech případech figurovalo u těchto nehod dítě. Dopravní nehodu má za sebou i Evžen Axmann ze Štěpánkovic. Do práce na kole jezdí skoro denně. Zhruba před dvěma měsíci do práce nedojel. U Švédské kaple v Kateřinkách na křižovatce ho přehlédl řidič a Axmann skončil pod jeho autem. „Kdybych neměl přilbu, určitě bych to nepřežil,“ říká Axmann. Negativní zkušenosti mají i řidiči. Na vesnicích jezdí starší občané, zejména do kostela nebo do hospody a samozřejmě také z nich. Dopravní předpisy jim nic neříkají.