Lucii Macíkové je sedmadvacet let a bydlí v Opavě-Kylešovicích. Na kole začala aktivně jezdit před pěti lety, závodně jezdí čtyři roky. Když zrovna na svém bicyklu nebrázdí nejrůznější kouty republiky i světa, pracuje jako finanční poradkyně. Za svůj úspěch považuje každý ve zdraví dokončený závod, pyšná je ale také na to, co ve světě cyklistiky dokázala.

„V roce 2009 jsem vyhrála amatérské mistrovství České republiky v silniční cyklistice. Od té doby jsem absolvovala několik UCI závodů na silnici, což je nejvyšší ženská cyklistická soutěž, kde jsem startovala i za reprezentační tým České republiky," říká skromně Lucie. Lucii se v poslední době vyhrávat daří. Letos zvítězila na Horal Tour – třídenním etapovém závodě na horském kole v Tatrách. Zabodovala ale také na místním nejpopulárnějších závodě horských kol Silesia Bikemaraton.

Úspěchy ale nejsou zadarmo. Stojí za nimi tvrdý trénink. „Cyklistika je časově velice náročný sport a člověk jí musí obětovat hodně času. Trénuji nejčastěji pětkrát týdně. Na jaře jsou tréninky specializovány spíše na objemovou část. Snažím se ujet co nejvíce kilometrů a strávit na kole co nejvíce času, nejlépe někde na soustředění v teplých krajinách," uvedla Lucie Macíková.

.

Závody si Lucie Macíková vyloženě užívá a vždy se na ně těší. foto: CK Banská Bystrica

Zhruba od května je pak její trénink většinou kratší a zaměřuje ho spíše na intenzitu a sílu.

Před Lucií je nyní další velký úkol. Chystá se do pákistánských hor na náročný etapový závod Tour de Himalayas, kde se letos vůbec poprvé vydává i čtyřčlenný tým z České republiky. „Na závod se pochopitelně moc těším. Jsem velice zvědavá, jak se vypořádám s obtížností tratě, která není náročná pro svou délku, ale nadmořskou výšku a převýšení," svěřila se Lucie.

Závod startuje 21. září v Jalkhad v nadmořské výšce 2500 metrů. Čeští jezdci ale dorazí do pákistánských hor už o pět dní dříve, aby se stihli aklimatizovat. Hned při první šedesát kilometrů dlouhé etapě musí Lucie zvládnout vystoupat téměř dva tisíce metrů do průsmyku Bubbusar. V druhé části závodu ji čeká osm šestikilometrových technicky náročných kamenitých okruhů kolem jezera Sif ul Maluk. Třetí a závěrečnou etapou je časovka do kopce z Kivai do Pai s obrovským převýšením. Na čtrnácti kilometrech nastoupá i 1700 metrů a pak ji ještě čekají dva kilometrové okruhy okolo jezera.

Lucie se v současné době na závod připravuje v Rakousku. A nic nenechává náhodě. „Budu se snažit trénovat převážně sílu v kopcích. A několik tréninků absolvuji i ve větších nadmořských výškách," plánuje Lucie Macíková.

Obrovskou motivací je pro mladou cyklistku nejen podpora rodiny, ale také fanoušků. „Velice mi pomáhají, ať už rodina, mí přátelé, sponzoři anebo spousta lidí z různých částí světa, kteří mě moc pěkně podporují a fandí mi. Za což jim strašně moc děkuji a vážím si toho," dodala.

.

Na závodech v pákistánských horách se Lucie bude muset poprat s nadmořskou výšku a převýšením. foto: Petra Chmurová

Co je Tour de Himalayas

Tour de Himalayas založil v roce 2006 Khurram Khan jako charitativní projekt na pomoc místní škole zničené zemětřesením. Od té doby se ze závodu stala nejprestižnější cyklistická akce v Pákistánu. Mezi diváky nechybí členové vlády a přední představitelé státu.