Do redakce přišel dopis od ženy, která upozornila na chystané cyklostezky na Vrchní a Rolnické ulici až ke Stříbrnému jezeru.

„Skutečně na těchto ulicích jsou namalovány červené pruhy pro cyklisty a osázeny dopravními značkami upozorňujícími na cyklostezku. Dalo se tam bezpečně projet na kole. Záměrně píši dalo, protože už se na ulici Vrchní projet nedá,“ zmiňuje žena s tím, že před pár dny všechny značky, upozorňující na cyklostezku, záhadně z ulice Vrchní zmizely.

Červené pruhy na asfaltu však zůstaly. „Je to zbytečná práce tolika lidí, vše je při starém a všude kolem cesty stojí auta a vypadá to jako špatný vtip. Nikdo nechápe, co se stalo a co nebo kdo je za tím,“ dodává žena.

Ke zrušené cyklostezce se vyjádřil Rudolf Klein z odboru dopravy. „Byl zpracován a schválen projekt, který měl řešit nejen cyklostezku, ale i částečnou úpravu jízdních pruhů,“ informoval Klein.

„Zrušení vodorovného značení na vozovce by bylo nákladné, muselo by se frézovat, raději jsme proto odstranili značky. Přes zimní období je snížený provoz cyklistů,“ vysvětlil Klein, proč nezrušili stezku úplně.

Jak dále uvedl, stezka bude nově přeznačena vodorovnými značkami, aby šířka jízdního pruhu odpovídala normě. Musí být osmdesát centimetrů široká. Cyklista musí podle jeho slov dbát zvýšené opatrnosti, šířkové parametry zejména na Vrchní ulici nejsou totiž dostačující.

„Cyklista by byl ohrožen, cyklostezka vyžaduje další stavební úpravy,“ podotýkáKlein. Naodborudopravyvšakřeší ještě jiný problém, který je dalším důvodem zrušení cyklostezky. „Dostali jsme petici týkající se zásobování přilehlých nemovitostí. Z důvodu vzniku cyklostezky byla zrušena parkovací místa. Na vyhrazeném pruhu pro cyklisty auto nesmí zastavit, tím pádem by bylo znemožněno zásobování přilehlých firem a obchodů. Cyklostezka tedy vyvolala nevoli od občanů, kteří podnikají,“ uvedl Klein.

Jak dále zmínil, na jaře plánují provést nové vodorovné značení na Vrchní ulici. Cyklostezkana Pekařské ulici ke Stříbrnému jezeru nadále platí v souladu se schválenou dokumentací. „Možná se stane, že cyklostezka na Vrchní nakonec nebude. Záleží na tom, jak se vyřeší problém se zásobováním,“ řekl Klein a doplnil, že zpracovávají záměr, který by odpovídal normě i provozu.

Podle něj je problém také s možností rozšířit chodník a udělat cyklostezku na chodníku. „Pro cyklisty by to určitě bylo bezpečnější, ale bohužel z důvodu zástavby není možné chodník rozšířit,“ dodal Klein a závěrem doplnil, že na jaře se bude situace znovu řešit.