Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dalibor Gregor: Koně jsou pro mě koníčkem i prací

Opava - Fotograf, nakladatel a pedagog Dalibor Gregor se narodil v roce 1963 na Karvinsku, ale protože již asi dvacet let žije a pracuje v Opavě, cítí se doma tady.

18.1.2009
SDÍLEJ:

Fotograf Dalibor Gregor s hříbětem na Albertovci.Foto: archiv Dalibora Gregora

Přestože se v dětství často stěhoval, Opava se stala pro něj místem, kde se cítí velmi dobře, zkrátka mu přilnula k srdci. Jeho vášní je fotografování. Především fotografování zvířat a zvláště koní, kteří jej inspirují také k tvorbě knih.

Křest jeho nejnovější knihy s názvem Hříbata se uskutečnil v sobotu v hřebčíně Albertovec.

První fotoaparát dostal v osmi letech

V osmi letech dostal od rodičů k Vánocům svůj první vlastní fotoaparát, který má dodnes uschovaný na památku. Od tohoto okamžiku začal fotografovat vše, co viděl, rodinu, výlety, přírodu…

Protože nechtěl navštěvovat žádné kroužky, ve kterých byla tehdy tvůrčí činnost organizována, získával informace o fotografování z odborných knih, konzultoval své postupy se zkušenějšími a učil se praxí.

Začalo to tuleni

Zvířata, ke kterým má s rodinou velmi kladný vztah, začal Dalibor Gregor intenzivně fotografovat od roku 1992, kdy společně se svou manželkou vyjeli jako dobrovolníci do Anglie na záchranu tuleňů.

Měsíc, během kterého s tamními záchranáři pomohli bezmála třiceti tuleňům, byl pro něj natolik intenzivním zážitkem, že na něj vzpomíná dodnes: „Na konci pobytu jsme měli možnost navštívit na dva dny „ostrovy tuleňů“ poblíž hranice se Skotskem, bylo to prostě nádherné.“

Z této akce si domů přivezl spoustu fotografií, z nichž jednu zaslal do soutěže nejmenovaného pražského rádia a vyhrál. Fotosoutěže nejsou a nebyly ve středu jeho zájmu, nemá rád přílišný exhibicionismus a soutěžení.

Své fotografie prezentuje především v knihách, odborných časopisech a na výstavách, z nichž uveďme například výstavu s názvem Lipicáni – moje láska, která se konala u příležitosti křtu nové knihy Lipicáni – Lipizzaners v dubnu 2008 v Nostickém paláci na Ministerstvu kultury ČR v Praze a kterou osobně zahájili ministr kultury České republiky Václav Jehlička a J.E. Franc But, velvyslanec Slovinské republiky v České republice.

Koně jej fascinují a přitahují

Postupně fotografoval další a další zvířata, až nakonec skončil u koní, jejichž ušlechtilost a impozantní vzhled jej jakýmsi magickým způsobem stále fascinují a přitahují.

Jeho životní krédo zní: „Ušlechtilost a krása koní nás vedou k tomu, abychom začali přemýšlet sami nad sebou“. Ačkoliv nemá vlastního koně, občas se příležitostně na nějakém koni projede. Nikdy však neztrácí respekt k tomuto mohutnému zvířeti. Zvláště při pořizování snímků se musí umět bezpečně pohybovat v jejich blízkosti, čemuž předcházelo pečlivé studium knih o mimice koní a také dlouhá povídání s lidmi od koní.

Dnes již ví, co vše si při fotografování koní může dovolit, protože sám poznal, že i nepatrná ztráta pozornosti by mohla mít pro něj ošklivé následky.

Nová kniha Hříbata a hřebčín Albertovec

Při fotografování koní spolupracuje s hřebčíny v Česku i po celé Evropě. Za svůj domovský hřebčín ale považuje hřebčín Albertovec, kde fotografuje již patnáct let, a má rozsáhlý archiv albertovských koní i areálu hřebčína.

Situace na Albertovci nebyla dle jeho slov vždy ideální: „Za těch mnoho let bylo období, kdy se stav koní v albertovském hřebčíně zhoršil natolik, že jsem tam přestat fotit. I na mých snímcích bylo evidentní, že koně nebyli v pořádku. Znovu jsem začal intenzivně fotografovat až v roce 2005, kdy hřebčín koupila rodina Hájkových, která koním věnuje velkou pozornost, a koně na Albertovci dnes vypadají nádherně a ušlechtile, prostě tak, jak má kůň vypadat,“ vypráví Dalibor Gregor.

S hřebčínem úzce spolupracoval také na přípravě své nejnovější knihy Hříbata, která je na trhu úspěšná. Fotografie do knihy byly pořízeny právě na Albertovci a dále také v hřebčínech Napajedla a Topolčianky. Text ke knize zpracoval Stanislav Hošák, dlouholetý vedoucí chovu na Albertovci, který zde nyní působí jako odborný poradce a s koňmimáceloživotní zkušenosti.

Práce na knihách je pokaždé jiná

„Někdy musíte fotografovat vybrané plemeno koní pro jednu knihu i několik let, někdy stačí například rok a půl a někdy pouze několik dní. Nejkrásnější na této práci je ovšem to, že je pokaždé úplně jiná,“ odpovídá Dalibor Gregor na otázku, jak dlouho trvá příprava fotografií k jedné knize.

Jeho první knihy, na kterých spolupracoval například s Bolkem Polívkou, Václavem Vydrou, Chantal Poullain a dalšími, byly vydávány u jiných nakladatelství. Nespokojenost s prací posledního z nich přivedla v roce 2007 Dalibora Gregora k myšlence založit si nakladatelství vlastní, pod jehož jménem byly posléze vydány knihy Parforsní hony a jejich kouzlo (text Václav Vydra, Horst Richter, foto D. Gregor), Lipicáni (foto a text D. Gregor) a již zmiňovaná kniha Hříbata.

Jeho tvorbu doplňují také kalendáře, pohlednice a různé další propagační materiály s tematikou koní a jiných zvířat.

Současnost a budoucnost

„Fotografování se stalo mým celoživotním koníčkem, který paradoxně přerostl až do podnikání. Mám velké štěstí, práce pedagoga a fotografa je mým koníčkem, všechny mé zájmy a aktivity se vzájemně prolínají a doplňují,“ říká Dalibor Gregor.

Ačkoliv jeho poslední kniha vyšla teprve nedávno, už nyní připravuje několik dalších projektů, o kterých zatím trochu tajemně mlčí. Nepovažuje se za ambiciózního člověka: „Každý by měl asi umět trochu bojovat, aby dosáhl svých cílů a nenechal se odradit drobnými překážkami a neúspěchy, snažím se ale nezabývat věcmi, které nemohu změnit,“ říká Dalibor Gregor.

Více info: www.foto-gregor.com

Zuzana Rohovská

18.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení