Tento rozhovor autorizovat nebudeme.

V pořádku. S tím nemám problém.

Tak jdeme na to. Ve středu to bude přesně rok, kdy jste usedl do křesla náměstka primátora. Promiňte, ale zvládáte tu funkci?

Za ten rok jsem se seznámil s tím, co mám dělat. Tedy s odborem hlavního architekta, životním prostředím a dotacemi. Zvládám to.

Víte, jak se o SOS pro Opavu, za které jste kandidoval, hovoří na veřejnosti? Jako o hurá partě nadšenců, která se dostala k moci a je z toho vedle. Nebo také o Rychlých šípech, které z nevědomosti napáchají v tomto městě více škody než užitku.

Nemyslím si že napácháme více škody než předchozí vedení. Ani protřelí politici nemají menší problémy než my. A pokud nás nazývají Rychlými šípy, tak to jsem jen rád. Rychlé šípy jsou vzorem ctnosti, pokud to tedy není myšleno pejorativně.

Tak tím si právě nejsem jista…

Nicméně řada úředníků v tom plave stejně jako my. Neexistuje žádná koncepce majetku, není vedení jeho základní evidence, tedy které pozemky vlastníme, které pronajímáme.

Každý majitel musí přece vědět, co vlastní. Jak to mohlo a může fungovat?

Nevím. Asi náhodou. Na magistrátu je jediný úředník, který ty pozemky má v hlavě.

Tak to je vzácný úředník. Kdo to je? Abyste o něho nepřišli…

Teď jde do důchodu… My se nyní snažíme dát ty věci do pořádku, a to v elektronické podobě.

Je někdo nebo něco, co vám hází klacky pod nohy?

Klacky ani ne. Ale největší problémy jsou s dotacemi. Předchozí vedení nám nalajnovalo cestu, rozjelo před naším příchodem projekty. Jde o obrovský objem peněz, o 400 milionů korun. Obecní dům, kulturní dům Na Rybníčku, Dům umění, Slezské divadlo, Tyršův stadion. To vše se spustilo v roce 2010.

V čem vám to tak vadí?

Rád bych zasahoval do projektů, které mám dozorovat. Jenže my nyní už nemůžeme nic zásadního změnit. Například materiál, dispozice, připomínky provozovatele nejsou brány v potaz. Za vše, co je špatně, tak nyní můžeme my.

Jaké jsou vaše vztahy se sociálnědemokratickými členy vedení města, tedy náměstkem Danielem Žídkem a primátorem Zdeňkem Jiráskem?

Korektní.

Taková idylka? Kdo opravdu velí tomuto městu? SOS, nebo ČSSD? A jste schopni vůbec něco prosadit?

My spolupracujeme. Snažíme se nelézt si do zelí, ale kontrolujeme, co ten druhý dělá. Netoužíme spolu jít na pivo, ale ani si neskáčeme po krku.

Myslíte si, že tento sňatek z rozumu je ve prospěch občanů?

(chvílí váhá) Snažíme se, aby to tak bylo.

Studenti Slezské univerzity se vás ptají, zda jste někdy přijal úplatek, či vám ho někdo nabídl.

(směje se) Úplatek jsem nevzal.

A nabídnut vám byl?

Mně nikoli, spíše městu.

Konkrétně, prosím.

Funguje to tak, že ve chvíli, kdy přijde do města nějaká firma a chce se dobře zapsat, zeptá se na radnici, který sportovní klub by měla sponzorovat. Jinými slovy:ve chvíli, kdy taková firma získala v Opavě zakázku, přispěla do pokladny SFC. To není normální, jde o skrytou korupci.

No dobře, ale co takové firmě řeknete vy sám?

Říkám, že jim nebudu zasahovat do jejich jednání, ale že je lepší podívat se po neziskových sportovních klubech. Třeba teď Opava potřebuje dráhu pro skateboarding.

Myslíte, že ta firma do toho půjde? Jak reaguje?

Jeden mi řekl, že když po nich zůstane něco hmatatelného, pak to teprve zavání korupcí. Zkrátka jsou radši, když se peníze rozplynou a zůstanou pouze účetně. Ať třeba koupí SFC míče, ale nebudou tím ovlivňovat mě, který je ve vedení města, jež SFC vlastní.

Z jiného soudku. Jak po všech problémech funguje Opavská kulturní organizace (OKO) pod vedením nové ředitelky Daniely Pekárkové?

Je tam polarita mezi novou ředitelkou a lidmi, kteří tam byli ještě před ní. Teď odešli dva zaměstnanci, mimo jiné i asistentka ředitelky.

Proč?

Asi v rámci šetření. Obecní dům a Dům umění jsou žrouti peněz, černé díry na finance. Jen v Domě umění je například drahé podlahové topení.

Nebylo vám lépe v tom památkovém ústavu?

Tam na mě křičelo mnohem více lidí než tady. Tam jsem byl v pozici, kdy jsem jako restaurátor někoho omezoval. Práce v památkovém ústavu byla dobrý odrazový můstek do politiky.

Chcete tím říci, že vás to na Hlásce baví?

Ano, i když Opavě v mnoha věcech ujel vlak.

Ve kterých?

Například v přilákání investorů a turistů. Zatímco obce Hlučínska si pomáhají a daří se jim (příkladem jsou Bolatice), Opava se doposud chovala jako hrad, nikoli jako přirozené centrum. Není pak divu, že s ní obce v okolí nespolupracují.

Co možná nevíte: Koupil na Lipině školu
Dalibor Halátek koupil nedávno za Štáblovicemi v osadě Lipina budovu bývalé školy. Naší redakci to prozradil sám. „Brzy byste se to stejně dozvěděli,“ zdůvodnil. Bývalá škola má celkem pět místností s kuchyní a náměstek ji se svou rodinou hodlá využívat jako rekreační objekt.

„Vedle mají rodiče mé přítelkyně Markétky domek, a když je v Opavě smog, přítelkyně se synem pobývají právě u nich.“ Kdo Lipinu zná, ví, že jde o krásné místo s historickými domky vysoko v kopcích. Dostat se tam můžete autem, silnice zde však končí, nebo na kole. To si pak ale namažte svaly. Stoupání je dlouhé, výhled však stojí za to.

Jak ho vidí ostatní

>> působí lehce nezúčastněně, flegmaticky
>> na tiskovkách je v obraze, mluví spatra
>> někteří protřelí komunální politici za ODS o něm mezi čtyřma očima hovoří jako o nejschopnějším ze současného vedení opavské radnice, oficiálně to nepřiznají
>> vypadá a chová se jako Mirek Dušín z Rychlých šípů
>> klame tělem. Ač tak nevypadá, je velmi ctižádostivý, touží vyniknout a chce být viděn a slyšen
>> mívá snahu hodnotit novináře, kteří mu z nějakého důvodu nesedí nebo kteří podle jeho názoru udělali chybu

Jak se s ním dělal rozhovor

Hovořit s Halátkem vypadá na první pohled jako selanka. Neútočí, nevyčítá, je uměřený, tichý, nepoužívá rozmáchlá gesta. V rozlehlé kanceláři se stolem zavaleným papíry působí jako studentík, který se tu dostal omylem a nemůže se z toho vzpamatovat.

I nad nepříjemnými otázkami se usmívá, jeho pohled však říká: Ty fakt nevíš, jak to je? Já to ale říct nemůžu. Z rukávu sype čísla i reálie a vypadá to, že ví, o čem mluví. Když se loučíme, řekne: „To jsem zvědav, jak ten rozhovor dopadne.“ „Já taky,“ odpovím mu.

P.S. Autorka rozhovoru prohlašuje, že od Halátka a od SOS pro Opavu má stejný odstup jako od ostatních politických stran a politiků. Rozhovor s dalším členem vedení města přineseme v příštích vydáních Opavského a hlučínského Deníku a týdeníku Region.