Festival Další břehy přináší po celý duben zajímavý program v oblasti divadla, filmu, výstav, koncertů nebo besed. Jeho oficiální zahájení doprovázelo procesí, ve kterém se kromě různých bytostí ze záhrobí objevilo i několik slavných osobností.

Nechyběla zpěvačka Amy Winehouse, Adamsova rodina nebo střihoruký Edward. Průvod neživých vyšel v pátek v šest hodin z Ptačího vrchu a se dvěma zastávkami dorazil o půl hodiny později do kostela svatého Václava. Tam hlavní dramaturg akce Petr Rotrekl coby William Shakespeare spolu s vedením města festival zahájil. Program letošního ročníku má společného jmenovatele-smrt.

„Téma by mohlo vyznívat poněkud pochmurně a melancholicky. Věříme však, že právě v době opětovného zrození jarního času, návratu světla a tepla do naší krajiny, kdy nastala smrt zimy, je toto téma příhodné a zajímavě načasované.

Vždyť témata umírání, smrti i znovuzrození jsou základními principy existence vesmíru, přírody i všech živých tvorů na naší planetě," komentuje letošní zaměření festivalu Rotrekl. Základní póly existence a zániku se přirozeně promítnou i do programu.

„Jako vždy nám jde především o to, abychom předestřeli program, kde nechybí radost, naděje, pozitivní hodnoty, ale také hlubší zamyšlení a přemítání o věcech, které nás přesahují, které nemůžeme dohlédnout a pochopit," pokračuje dramaturg.

Program festivalu začal již 30. března promítáním dramatu Christiana Petzolda, nazvaného Fénix, kde herecky vyniká Nina Hoss. Jednotlivé body programu pak propojují celý duben.

Za zmínku stojí fotografická výstava Opava 1945 mrtvé město, na které se představují dosud nezveřejněné snímky města z konce války. Zajímavá bude také výstava Rituály smrti, která bude spojena s besedou s autorkami Helenou Heroldovou a Kateřinou Klápšťovou z Náprstkova muzea v Praze.

Zora Jandová zase na pódiu v Klubu Art předvede svou interpretaci Micuko Aojamy, japonské dívky, která se stala hraběnkou na českém panství. Na stejném místě se 24. dubna uskuteční také koncert Lenky Dusilové, která v Opavě představí své album V hodině smrti spolu s indie-popovou formací Baromantika.

„Pro umělecké a kulturní studium zvoleného tématu využijeme různé úhly pohledu, poučené přístupy, ale i odlehčené humorné či groteskní gesto.

Nemohou chybět mimořádná díla světové kinematografie, pozoruhodné divadelní inscenace klasického i alternativního formátu, zajímavé a objevné výstavy, krásné hudební projekty nebo zajímaví a poučení hosté," doplňuje Petr Rotrekl.

Festival potrvá až do středy 29. dubna, kdy jej uzavře představení Romeo a Julie v baletním provedení. Opavskému publiku je předvede Moravské divadlo Olomouc. Nejznámější drama se ponese na pozadí hudby Sergeje Prokofjeva.

..další fotogalerii průvodu můžete najít např. zde, autor Martin Hrošek..