Jeden z bodů jednání dnešního zastupitelstva tvoří návrh primátora Zbyňka Stanjury, který pro příští rok v souladu s příslušnou zákonnou úpravou stanovuje daň z nemovitosti ve prospěch lidí i firem.

Letos už žádná změna možná není, protože finanční úřad musí vycházet jen ze stavu k 1. lednu daného roku.

Letošní výše daně z nemovitosti, která je jedna z nejvyšších v republice, pobouřila majitele opavských nemovitostí. Proto v Opavě vznikla podpisová akce občanů, která iniciovala přehodnocení výše daně opavským zastupitelstvem.

V polovině března bylo primátorovi předáno 4842 podpisů. Primátorovi je předaly iniciátorky akce Kamila Blafková a Vladimíra Kudělásková, které v této věci našly plnou podporu v našem Deníku. Primátor si podpisy na Horní náměstí mezi rozvášněné přihlížející přišel převzít osobně.

Současně slíbil, že se daní z nemovitosti bude město zabývat a analyzovat ji.

Protestovali však i podnikatelé, kterým zvýšená daň zvedla náklady často až o statisíce korun. Na primátora se proto v polovině února písemně obrátila i okresní hospodářská komora se žádostí o snížení koeficientu.

„Respektujeme, že část tohoto navýšení je dána zákonem, ale na druhé straně je součástí výpočtu daně místní koeficient. Je záležitostí obce, zda ho využije, nebo ne. Město Opava pro výpočet daně roku 2010 použilo místní koeficient 2, což přineslo významné zvýšení daně z nemovitosti,“ uvedl předseda představenstva hospodářské komory Václav Hon v dopise.

Připomenul, že koeficient v této výši nevyužilo žádné další město v kraji a že byl výjimečný i v rámci republiky.

Primátor komoře odpověděl do dvou dnů a pozval její představitele na schůzku, která se uskutečnila 9. dubna. Primátor na ní předložil návrh změn pro příští rok, který našel podporu také u radních. Zmíněná varianta sice nechává letošní koeficient nezměněný, ale využívá všechny možnosti, které zákon v této souvislosti umožňuje.

„Věřím, že ho zastupitelé podpoří a schválí. V důsledku vrací daň na úroveň roku 2009 a u obce Držkovice, sužované častými záplavami, by měl být dopad ještě příznivější,“ říká primátor Zbyněk Stanjura.

Hospodářská komora primátorovu vstřícnost oceňuje a obsah návrhu také podporuje. „V podstatě dává signál, že shoda mezi podnikatelskými subjekty a vedením města byla dosažena,“ konstatuje Václav Hon.

Pokud bude změna výpočtu daně z nemovitosti pro příští rok zastupiteli schválena, uleví nejenom podnikatelům, ale též dalším majitelům nemovitostí. Současná ekonomické situace není napjatá jen v rozpočtu města, ale také v rozpočtech jeho obyvatel.

Zastupitelé budou mluvit nejen o dani

Dnes od devíti hodin se opět do Sněmovního sálu minoritského kláštera sejdou opavští zastupitelé na svém dubnové zasedání. Na programu jednání je celkem čtyřiadvacet jednotlivých bodů. Mezi ty nejočekávanější určitě patří projednání daně z nemovitosti pro rok 2011, tedy bod, který nedávno slíbil signatářkám podpisové akce proti vysoké dani z nemovitosti primátor Zbyněk Stanjura (ODS).

Dalším tématem bude například využití úvěru na výkup pozemků nebo příprava investičních akcí města. Městských peněz se dotknou i body dohody o poskytnutí finanční kompenzace a dotace na provoz kina Mír.

Hovořit se bude třeba o přípravě dalších cyklistických stezek vedoucích přes Opavu, velitel Městské policie Opava Richard Szotkowski předloží zastupitelům výroční zprávu o činnosti. S tím úzce souvisí i zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území PČR Opava v roce 2009 a vyhodnocení požární ochrany na území města Opavy za rok 2009.

V neposlední řadě zastupitelé proberou i zřizovací listinu Opavské kulturní organizace.