Pro výpočet daně z pozemků je stanovený koeficient 3,5 a pro výpočet daně ze staveb kromě Držkovic koeficient 2. Obec Držkovice má koeficient 1,6. Území města Opavy tvoří obce Držkovice, Malé Hoštice, Jarkovice, Opava-Město, Opava-Předměstí a jeho části Jaktař, Palhanec, Vávrovice, Kateřinky, Kylešovice, Komárov, Milostovice, Zlatníky, Podvihov, Suché Lazce a Vlaštovičky.

Nájemníci v obecních bytech však budou sahat hlouběji do svých peněženek. Stávající nájem představuje měsíčně 50,02 koruny za metr čtvereční. „Potřeba zvýšit nájemné vychází především ze špatného technického stavu obecních bytů. Pokud k němu dojde, budou peníze vybrané navíc sloužit k jejich postupnému opravování,“ slibuje mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Daň z nemovitosti zatím nemíní zvedat ani Budišov nad Budišovkou a nechystá ani zvyšovat nájem za nebytové prostory, které jsou příjmem do městského rozpočtu. „Peníze potřebujeme jako sůl, ale nechceme proto trestat drobné živnostníky, podnikatele a vlastníky nemovitostí.,“ vysvětluje rozhodnutí města místostarosta Patrik Schramm.

Jejich další finanční zátěž nepovažuje za vhodný krok. „Nechceme, aby nám lidé z Budišova utíkali ,“ dodává místostarosta.

Hlučín daň z nemovitosti nezvýší, ale peníze si vybere vyšším nájemným. „Jeho hladina se odvine od kvality jednotlivých bytů. Nejhorší přijdou na 40, běžné na 50 a upravené na 60 korun za čtvereční metr,“ shrnuje mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech rozložení budoucích cen nájemného. Zatím poslední zvýšení nájmů přišlo v Hlučíně na začátku roku 2010, kdy u bytů tzv. první a druhé kategorie cena vzrostla z 25 korun na 38,05 koruny.

Za standardní městský byt ve Vítkově nájemníci platí 28,59 korun za metr čtvereční. „U některých novějších staveb může být tato částka mírně vyšší a naopak někde může být zase o málo lacinější,“ říká starosta Pavel Smolka. Koeficient u daně z nemovitosti je u vítkovských bytů a domů stanovený na 1,4 a u rekreačních objektů i nemovitostí pro podnikatelskou činnost na 1,5. Žádné jednání o navýšení daně z nemovitosti nebo nájmů pro příští rok však ve městě na programu dne dosud nebylo.

Také v Hradci nad Moravicí zůstanou v příštím roce nájmy i daň z nemovitosti rozhodnutím zastupitelů na současné úrovni.