Vyhrávají mistrovství republiky. Už přes rok taneční škola sídlí v Olympině v Kylešovicích. Úspěchy jsou zřejmé už při vchodu na recepci. Polička plná zlatých pohárů, pod ní bezpočet medailí. Taneční škola Dance4life dokázala nemožné a v tanečním světě si za krátký čas udělala jméno, které má hodně hlasitý zvuk.

„Úspěchy nejsou zadarmo. Je za tím opravdu tvrdá dřina, v práci trávím i šestnáct hodin denně a osobní život pokulhává. Mám ale to stěstí, že má práce je pro mě koníčkem a moc mě naplňuje," vysvětluje energická hnědovláska Daniela Riesová (na fotografii vpravo), kterou jsme vyrušili zrovna při tréninku kategorie Mini.

.Tato kategorie je vůbec z celé taneční školy nejúspěšnější, což malé tanečnice dokázaly na mistrovství republiky na konci ledna. „V této nejmladší kategorii jsme neporazitelní. Ve všech třech disciplínách jsme vítězové a tím jsme se zařadili mezi nejúspěšnější kluby na poli disco dance v České republice," pochvaluje si Daniela.

Netančíme pro medaile, ale pro zábavu

Trénování není žádná kavárnička ani louka zelená. Je čtvrtek pět hodin odpoledne a v Olympině právě začíná trénink kategorie Mini B. Po klasické rozcvičce si holčičky začnou s pomocnou trenérkou Katkou nacvičovat sestavu. Když se řekne, že teď se bude zkoušet na hudbu, ozve se hlasité „hurááá".

Bohužel to ale není pouze o trénování. „Proč netančíš? Zavaž si botu. Ty si ji rozvazuješ schválně? Proč jdeš už potřetí na záchod?" ozývá se co chvilku z úst obou trenérek. Když pak podotýkáme, že to asi není jen o trénování, ale někdy i o hlídání, Daniela Riesová, která pochází z Krnova, jen unaveně přikývne.

„U malých holek je to trénování nejsložitější. Chcete je něčemu naučit, ale nechcete je peskovat. Musela jsem vypilovat, jak udržet jejich pozornost, a zároveň je dobře motivovat," vysvětluje Daniela Riesová.

Pravděpodobně se jí to daří, protože právě nejmladší svěřenkyně jsou nejúspěšnější. Mezi jeden z největších talentů patří bezesporu sedmiletá Dagmar Jasníková. I když se to zdá neuvěřitelné, v Dance4life trénuje už od tří let. A čtyřletý intenzivní trénink přinesl právě na mistrovství České republiky kýžené výsledky.

.„Dášenka Jasníková (na fotografii vlevo) získala zlato ve třech disciplínách a každá s hodnocením samé jedničky a pouze v duetu jedna dvojka," neskrývala hrdost její trenérka.

Bohužel to není vždy o vítězství, ale někdy i o prohrách, což se u malých tanečnic někdy neobej᠆de bez slz. „Vždycky se jim snažím vysvětlit, že netančíme proto, abychom vyhrávali, ale protože nás to baví," říká Daniela Riesová.

Jak již bylo zmíněno, v Dance4life mohou děti tančit od tří let. Kategorie, kterou navštěvují, se jmenuje Baby a ještě se v ní nesoutěží. Druhá nejmladší je Mini, pak jsou děti, junioři a hlavní kategorie.

Ani starší kolegové však taneční školu na mistrovství České republiky nezahanbili. V dětské kategorii do jedenácti let získala malá skupina páté místo a v nejstarší nad patnáct let se umístili na třetím místě v extraligovém žebříčku a na pátém místě na MČR.

„Ve všech těchto kategoriích a disciplínách jsme získali nominaci na mistrovství Evropy, které proběhne v červnu v Chomutově, a také na Mistrovství světa, jež se bude konat začátkem října v Itálii," uzavírá Daniela Riesová.

Největší úspěchy Dance4life >> Tři zlaté medaile z mistrovství ČR 2014 v kategorii Mini
>> Účast sólisty na mistrovství Evropy a světa v roce 2011
>> 6. místo na mistrovství světa 2010 v malých skupinách Mini
>> Od roku 2008 je TŠ Dance4Life několikanásobným mistrem a vicemistrem ČR ve všech věkových kategoriích

.

Sklizeň taneční školy za pouhých pět let její existence.

POZNÁMKA: Ze školáků mistry disco dance

V Moravskoslezském kraji je spousta starších tanečních škol. Některé mají dokonce dvacetiletou tradici. Přesto se Daniele Riesové podařilo jim úspěšně začít šlapat na paty a vypracovat se na naprostou jedničku. Během pěti let, kdy sem přinesla pořádné disco dance, se z Opavy stalo taneční město.

Běžně potkáváte školáky v teplákovkách Dance4life, občas vám na přechodu zastaví auto se stejnojmenným nápisem na boku. Největší koncentrace tanečníků je pak vždy na konci školního roku ve víceúčelové hale, kde se všichni sejdou aby společně veřejnosti ukázali, co se při trénincích naučili.

Tribuny publika jsou většinou hojně obsazeny. Kvůli tehdy jednadvacetileté holce začala Opava před pěti lety fandit tanci a v tanečním světě si udělala čestné místo. Z obyčejných školáků se stali mistři disco dance. A nutno podotknout, že bez ní by to nešlo.