Jednou z nich je i pětadvacetiletá Daniela Vargová, která pochází z Kateřinek, ale v posledních dvou letech se jejím novým domovem stal Island. Nedávno povýšila na manažerku kavárny a bydlí na velmi dobré adrese v oblasti Gullfoss, nedaleko jedněch z nejhezčích vodopádů v zemi.

„Na letadlo jsem nastupovala v Keflaviku a letěla přes Kodaň až do Prahy. Domů do Opavy jsem se samozřejmě strašně těšila. Přicestovala jsem opět po půl roce. Stýskalo se mi po rodině a přátelích," popisovala Daniela Vargová, která se nemohla dočkat i štědrovečerní klasiky kapra s bramborovým salátem.

Mimochodem na toto téma jsme s ní zapředli docela zajímavou diskusi. Jak vůbec slaví Vánoce na Islandu? „Od 12. prosince začínají chodit skřítci neboli elfové. Děti si na okno připevní punčochu a dostanou nějakou drobnost.

Na Vánoce musí každé islandské dítě dostat nějaký kus oblečení, jinak se traduje, že ho sežere černý kocour," pokračovala dále.

Na Islandu k sobě mají lidé blíž

Pokud si myslíte, že štědrovečerní tabule je na Islandu tvořena podobně jako u nás kaprem nebo nějakou jinou rybou, jste na velkém omylu. „Většinou se připravuje vepřové nebo jehněčí maso a nesmí chybět omáčky. Nedílnou součástí je také čokoládový dort," uvedla bývalá studentka Slezského gymnázia a ještě odhalila, jaký je na tomto ostrově přibližný harmonogram Štědrého večera.

„Islanďané k večeři usedají okolo čtvrté hodiny odpolední. Ještě předtím jdou všichni do kostela. Dárky si dávají zpravidla pod umělý vánoční strom. Těch přírodních totiž na Islandu moc neroste," usmívala se Daniela Vargová, která se začátkem ledna chystá odletět zpět:

„Za ty dva roky jsem si na Islandu zvykla a do země se doslova zamilovala. Lidé tam jsou věčně optimističtí, bez závisti, pořád vládne dobrá nálada. Je to i tím, že jde o malý ostrov a lidé k sobě mají blíž."

Britský hokej je terno

Jen několik dní před Danielou Vargovou dorazil do Opavy také Jan Prášil, jenž žije v anglickém Birminghamu. Jak sám říká, krocana, tradiční hutný vánoční puding a předávání dárků až 25. prosince ráno s chutí vyměnil za klasické české Vánoce.

„V mém pojetí vánoční svátky neznamenají stres, chaos a hodiny strávené nakupováním dárků v supermarketech. Mám rád klídek, posezení s rodinou a přáteli a sledování pohádek. Přesně v tomto duchu jsem je letos oslavil," mínil pětadvacetiletý Jan Prášil.

V Anglii pracuje jako barista a venue scout, který má na starosti sběr statistických údajů při sportovních utkáních. Zaměřuje se hlavně na fotbal a jezdí na zápasy od druhé anglické ligy až po konference. Fakt, že přijde o nabitý vánoční fotbalový program v Birmingamu a okolí, ho vůbec nemrzí.

„Abych řekl pravdu, zápasů navštívím docela dost a ještě mám druhou práci, takže si s chutí na čtrnáct dní odpočinu," poznamenal rodák z Opavy.

Jako odborník na anglický sport na závěr dodal jedno doporučení: „Velkým překvapením je pro mě britská hokejová liga. Úroveň samotné hry by dle našich měřítek nejspíš byla tragická, ale já tuhle soutěž zbožňuju. Hrají tam hlavně urostlí Američané a Kanaďané. Zápasy jsou plné hitů.

Diváci fandí jak šílení a vládne neskutečná atmosféra. Vždy to je velká společenská událost."