Jako každoročně tam probíhala velkolepá armádní přehlídka. A jako tradičně se na ni přišly podívat tisíce lidí z celého kraje i z Polska. „Odhaduji, že tu může být tak deset až dvanáct tisíc diváků,“ řekl velitel hlučínských vojenských záchranářů Radim Řehulka.

Ve zhruba dvouhodinovém programu dynamických ukázek bylo na co se dívat. „Jsem fanda vojenské techniky, takže jsem nemohl chybět. Letos se to povedlo, navíc počasí bylo úplně parádní,“ řekl David Martínek, který do Darkoviček přijel už potřetí. Jedinou slabinou podle něj bylo špatné ozvučení, kvůli kterému komentáře ukázek nešlo občas slyšet.

Akce se koná u příležitosti výročí mobilizace Československa. Podle ředitele Slezského zemského muzea Jaromíra Kaluse má vzdát hold vojákům, kteří byli na Hlučínsku připraveni chránit hranici. Chtěli bojovat, politici však rozhodli jinak. „Jejich odhodlání a odvaha zůstanou vzorem i pro dnešní generaci,“ uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Areál československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách se stal součástí Slezského zemského muzea v roce 1992. Jedná se o významnou vojensko-technickou památku, která je vysoce ceněna vojenskými specialisty a historiky po celém světě. Návštěvníci především oceňují komplexnost a dokonalost prezentace, vítají také možnost setkávat se osobně s obnoviteli pevnostního areálu, nejzasvěcenějšími a nejzapálenějšími nadšenci, tzv. bunkrology. Kvalita a efektivnost bývá oceňována výše než známé obranné linie Siegfriedova a Maginotova.