Například v Karviné se první výplaty dávek nedožilo přes 30 lidí, před vyřízením žádosti zemřelo i několik lidí v Bohumíně a dalších městech. Na vině je především složitý systém vyřizování žádosti a malý počet posudkových lékařů, kterým trvá zhodnocení zdravotního stavu lidí i několik měsíců. Radnice v některých městech kvůli tomu dosud nevyřídily několik žádostí z ledna a února.

V Karviné dodnes úředníci kvůli chybějícím lékařským zprávám nevyřídili kolem 50 žádostí z prvních dvou měsíců roku. "Magistrát posílá žádost o posouzení zdravotního stavu vždy nejpozději do 30 dní, ale pak čekáme měsíce na vyjádření lékařů. Leckdy se navíc dva posudky v hodnocení rozcházejí, což dále situaci komplikuje," uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

V některých městech, například v Novém Jičíně, se proto snaží řešit situaci přednostním vyřizování žádostí lidí, kteří jsou v kritickém zdravotním stavu.

Po přiznání příspěvku lidé mnohdy nevědí, jak s ním naložit. Zájem o sociální služby se od ledna nárazově snížil především kvůli složitému výkladu zákona. Lidé se navíc snaží všemožně ušetřit. "Pečovatelky docházející do domácností jsou v obtížné situaci výběrčích. Stává se, že se uživatel služby pře o každou minutu, že si rodiny pořizují minutovníky a pečovatelky jsou pak pod velkým tlakem," uvedla Swiderová.

Výjimečné nejsou ani situace, kdy senioři na zaplacení služby nemají nebo zaplatit odmítnou. "Za odvedené služby pak musí doplácet dodatečně, kvůli tomu ale pečovatelka třeba nemusí stihnout obstarat jiné klienty," řekla Swiderová. V poslední době ale podle ní podobných případů ubývá, lidé si objednávají více služeb a snaží se platit pravidelně.

Podle zkušeností sociálních pracovníků z Havířova se počet klientů nesnížil, nyní ale vyhledávají jednodušší a levnější služby. Například rodiče postižených dětí dávají své děti do specializovaného zařízení jen na kratší čas, protože musejí zaplatit podle počtu hodin strávených v zařízení. Jiné zkušenosti mají v Novém Jičíně, kde se letos platby za pečovatelskou službu zvýšily. "Zvýšil se nákup náročnějších služeb, které jsou dražší," řekla mluvčí města Hana Sirotová.

Finance chybí například domovům důchodců, kde žijí i lidé, kteří novou dávku nepobírají. Například v domově pro seniory v Bílovci na Novojičínsku třetina ze 30 obyvatel nesplňuje podmínky pro přiznání příspěvků, takže ani nepřispívá do rozpočtu zařízení.

Do systému sociální péče se přitom dostává prostřednictvím lidí zřejmě více peněz než dříve. "Žádají nekriticky téměř všichni," řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. Zatímco loni radnice vyplatila deset milionů korun, za prvních devět měsíců letošního roku to bylo již 35 milionů korun. Podle Olgy Hošické z bíloveckého odboru sociálních věcí ale až 95 procent žadatelů uvádí, že jim potřebné služby budou zajišťovat rodinní příslušníci. Peníze se tedy již nevracejí zpět poskytovatelům sociálních služeb.

Zákon o sociálních službách přinesl do života starých či nemocných lidí několik podstatných změn. Senioři nebo zdravotně postižení lidé díky němu od státu dostávají příspěvky na péči až do výše 11.000 Kč, sami si z nich zaplatí ústav, pečovatelku, stacionář, domácí opatrování či další potřebné služby.