Prach a hluk. Toho se nejvíce obávají obyvatelé Zábřehu u Dolního Benešova , kteří se proto bouří proti plánu tamní štěrkovny rozšířit dobývací území až ke kraji obce. Ta by tak byla postižena nejen vysokou prašností, hlukem, ale dalšími nepříjemnými vedlejšími efekty těžby štěrku. Firma obeslala obyvatele dotazníky, aby zjistila, jak se k případné těžbě staví. Jeho výsledky však prozradit odmítla. „Máme velké obavy z toho, aby nám baráky za patnáct dvacet let neujely. Zastupitele jsme volili my, a tak by měli poslouchat, co říkáme. A my to nechceme,“ vyjadřuje mínění části obce Günther Vitásek.

Obec však v tomto postoji jednotná není, mnozí – zejména ti z konce vzdáleného od místa chystané těžby - slyší na peníze, které by do obce přišly. Za ně by se měla zvelebit místní školka, opravit chodníky a podobně. S rozšířením těžby musí souhlasit radnice Dolního Benešova. „Ti, kteří by byli těžbou postiženi nejvíc, jsou pochopitelně proti. Jedná se asi tak o padesát domů. Ostatním, kteří jsou nad cestou, je to víceméně jedno. My jsme dali štěrkovnám své požadavky. Pokud je splní, těžbu povolíme. Pokud ne, neschválíme změnu územního plánu. Zatím nám nabízejí ročně milion a půl do městské pokladny, což se nám zdá málo,“ říká starosta Dolního Benešova Martin Štefek.

Podle něj budou zastupitelé o změně územního plánu hlasovat pouze tehdy, pokud bude předjednán kladný výsledek hlasování, jinak se jím zabývat nebudou. Pokud dostanou štěrkovny zelenou, začne zdlouhavý proces změny územního plánu, a samotná těžba tak nejspíš nezačne dříve než v roce 2009.