Automatický externí defibrilátor (AED). Tak se jmenuje přístroj, který pomáhá při záchraně lidských životů, konkrétně u zástavy srdce. V poslední době je běžné, že defibrilátory disponují nejen záchranáři, ale nacházejí se třeba i na frekventovaných úřadech a v dalších institucích. Například v Hlučíně jsou tyto přístroje na třech místech.

„A to tam, kde se mohou nejvíce hodit. Jeden má k dispozici městská policie ve svém vozidle, jeden je v autě Jednotky sboru dobrovolných hasičů Hlučín a další pak v našem kulturním domě. Strážníci a hasiči je tak mohou použít v terénu, v kulturním domě se na akcích schází větší množství osob a je proto větší pravděpodobnost, že by zde AED mohl pomoci,“ popisuje hlučínská mluvčí Kristina Neničková.

Také opavští strážníci defibrilátor mají, avšak nyní je porouchaný.

„Už se ho nevyplatí opravovat. Momentálně tak AED není funkční, ale rádi bychom do rozpočtu na rok 2020 jeden prosadili,“ říká šéf městské policie Jiří Klein.

Defibrilátor jsou připraveni použít i dobrovolní hasiči z Kylešovic.

„V rámci této jednotky jsou dva defibrilátory, a sice v zásahovém a v dopravním vozidle. V říjnu 2015 pak pořídilo město za své finance dva tyto přístroje i pro Policii České republiky, která je využívá v prvosledových vozidlech,“ upřesnila mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.