Na přístroj bylo z rozpočtu vydáno necelých 40 tisíc korun. Nyní se k němu budou dokupovat ještě „dětské" elektrody pro případy zástav srdce u těch nejmenších pacientů.

Proč však městská policie pořizuje zrovna takovýto vysloveně specifický zdravotnický aparát? „Strážníci jsou při svých pochůzkách, a také díky městskému kamerovému dohledovému systému, často těmi prvními, kdo se k postiženému dostane. Není vůbec výjimkou, že poskytují občanům první pomoc do příjezdu záchranné služby. Proto se vedení městské policie rozhodlo tento přístroj zakoupit," vysvětluje mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová.

Zároveň dodává, že pokud je defibrilátor použit okamžitě, je pravděpodobnost přežití pacienta vysoká. S každou další minutou tato šance klesá o sedm až deset procent.

Defibrilátor bude umístěn v jednom ze dvou hlavních zásahových vozidel, jimiž strážníci disponují a vyráží do akce. Školením na používání přístroje již prošlo celé vedení městské policie a v současnosti trénuje jeho užití zbytek strážníků. Aparát je přitom doslova výkřikem moderní techniky a při manipulaci s ním sám instruuje svého uživatele krok po kroku. Po přiložení elektrod zaznamenává aktuální srdeční tep pacienta a dokonce doporučí nebo nedoporučí provedení výboje.